Denník N

Dezinfoscéna našla novú tému v pandemickej zmluve WHO, Fico hovorí o výmysle farmafiriem

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Dezinfoscéna aj extrémistickí politici hovoria o snahe o „globálnu nadvládu“ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) či o očkovacom otroctve. Zdravotný analytik aj europoslanci však v novej zmluve vidia snahu WHO rýchlejšie reagovať a zamedziť prípadným ďalším pandémiám.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Globalistom sa zapáčila kontrola nad ľuďmi počas covidu, a tak chcú spraviť do budúcna z toho nový štandard. K tomu má slúžiť nová pripravovaná pandemická zmluva,“ hovorí europoslanec a predseda hnutia Republika Milan Uhrík.

Nová pandemická zmluva WHO, ktorá by sa mala schvaľovať budúci rok v máji, je momentálne jednou z veľkých tém dezinformačnej scény. Jej predstavitelia tvrdia, že odsúhlasením zmluvy príde Slovensko o svoju suverenitu, a zachádza to až k hoaxom o povinnom očkovaní či o ovládnutí sveta miliardárom Billom Gatesom, ktorého nadácia je jedným z donorov organizácie.

K dezinformačným médiám sa postupne pridávajú aj koaliční politici. Svojich voličov ubezpečujú, že vláda nepodporí žiadnu zmluvu WHO, ktorá by obmedzovala suverenitu Slovenska v prípade pandémie.

„Vláda nebude súhlasiť so žiadnou WHO zmluvou, ktorá by preniesla národnú suverenitu pri riešení akejkoľvek pandémie na nadnárodný orgán, tak ako koluje v pracovných podkladoch, kde WHO má mať právo popierať suverenitu štátov a ľudských práv. Za SNS sme túto otázku dávali do popredia koaličných rokovaní,“ tvrdil na Facebooku minister životného prostredia za SNS Tomáš Taraba.

„Ide o ďalšie z úsilí globalistov oslabiť moc národných štátov a presunúť kompetencie a právomoci z rúk politikov zodpovedajúcich sa občanom do rúk nikým nevolených úradníkov,“ tvrdí zas vo videu poradca premiéra Erik Kaliňák. Dodáva, že najväčšie zmeny navrhujú rozvojové krajiny, ktoré počas pandémie najviac trpeli.

O čo presne pri pandemickej zmluve WHO ide?

Čo je cieľom novej zmluvy

Svetová zdravotnícka organizácia počas pandémie covidu čelila značnej kritike za to, že pomaly reagovala na aktuálny vývoj a dlho jej trvalo, kým prišla s riešeniami a návrhmi opatrení. Zdravotnícky analytik Martin Smatana vysvetľuje, že WHO mala koordinovať boj proti pandémii na celom svete. Informácie a najlepšie metódy zvládania pandémie sa mali rýchlo šíriť na medzinárodnej úrovni, zabezpečiť sa mal aj férový prístup k liekom.

WHO vznikla v roku 1948, aby sa zabránilo šíreniu prenosných chorôb. Počas svojej existencie sa venovala regionálnym či národným ohniskám nákaz a epidémiám, no nezažila pandémiu, ktorá by takto rýchlo prekračovala nielen hranice štátov, ale aj kontinentov. Na celosvetovú pandémiu kompetencie WHO nestačia, smernica, ktorá ich vymedzuje, vznikla v čase, keď v Ázii prebiehala epidémia SARS-u. Tá však nemala globálne dôsledky.

„Výsledok toho, že počas pandémie absentovala autorita, ktorá by koordinovala boj s covidom, sme, bohužiaľ, zažili aj na Slovensku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hoaxy a propaganda

Koronavírus

    Zdravotníctvo

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie