Denník N

Newsfilter: Fico musí zvyšovať dane, chýbajú mu miliardy

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Grécko predčasne spláca pôžičky, Slovensko ho môže vystriedať. 2. Nie hrozba prepadnutia hlasov, ale stratené peniaze možno v ďalších voľbách odradia od trieštenia strán. 3. Ak by Gyimesi vzal funkciu od Fica, nič by teraz nezískal.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Grécko predčasne spláca pôžičky, Slovensko ho môže vystriedať

Keď 11. októbra 2011 padla vláda Ivety Radičovej, mohol za to euroval a neochota SaS ručiť za záchranu gréckej ekonomiky. To isté Grécko 28. novembra 2023 oznámilo, že v polovici decembra predčasne splatí členom eurozóny vyše päť miliárd eur.

Neznamená to, že Atény sú definitívne hospodársky v poriadku, ale situácia sa medzitým významne zmenila v neprospech Slovenska. Naša nová vláda možno bude musieť v budúcoročnom rozpočte nájsť alebo ušetriť až tri miliardy eur, ak sa chce vyhnúť deficitu, ktorý vybije poistky veriteľom.

Koalícia Smer, Hlas a SNS sa zároveň nemôže vyhovárať iba na svoju predchodkyňu, pretože už tak zlú situáciu verejných financií ide ďalej zhoršovať novým rozdávaním.

Čo hrozí. Minister financií Ladislav Kamenický pred dvoma týždňami oznámil, že rozdiel medzi príjmami a výdavkami treba v roku 2024 znížiť o 2,5 miliardy. Jeho kolega z vlády Tomáš Taraba hovorí až o troch miliardách. Bez toho by bol rozdiel medzi príjmami a výdavkami 9,7 miliardy eur, čo znamená deficit výrazne presahujúci sedem percent HDP.

Lenže Európska komisia chce, aby sme deficit budúcoročného rozpočtu dostali pod šesť percent. Ak sa to nepodarí, reálne hrozí výrazné zvýšenie úrokov štátnych dlhopisov. V preklade to znamená, že si budeme požičiavať za horších podmienok ako dnes.

Čo to znamená. Premiér Robert Fico a jeho vláda musia zvyšovať dane. Nedá sa tomu vyhnúť, otázkou je iba to, ktoré to budú. Zatiaľ

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Demokrati

Ficova vláda

Ladislav Kamenický

Modrí, Most-Híd

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Robert Fico

Rozpočet a dlh

Tomáš Taraba

Komentáre

Teraz najčítanejšie