Denník N

Ficov Výboh bol súčasťou korupčného systému, hovorí český novinár

Pri každom pochybnom vojenskom obchode, ktorý organizovali Česi a Slováci, sa vynorila postava zbrojára Miroslava Výboha, vraví český investigatívny reportér Janek Kroupa.

Pred niekoľkými dňami vyniesol pražský súd rozsudok, ktorý by mal zaujímať i Slovákov. Priateľ českého expremiéra Marek Dalík podľa sudkyne žiadal v roku 2007 úplatok od manažérov rakúskej zbrojovky, ktorá dodávala obrnené transportéry Pandur. Malo sa tak diať na schôdzkach, na ktorých sedel aj Miroslav Výboh, vplyvný zbrojár a dôverník Roberta Fica.

Pri začiatku tejto kauzy stál český reportér JANEK KROUPA. Práve po jeho reportážach z februára 2010 sa rozbehlo vyšetrovanie, ktoré prerástlo do medzinárodnej korupčnej aféry. Slovák Výboh v nej hral zásadnú úlohu. „Ak chcete získať peniaze z nejakej zbrojnej zákazky, potrebujete človeka, ktorý to vie technicky zrealizovať. To mala byť úloha pána Výboha,“ hovorí Kroupa.

 

V čom je kauza Pandur výnimočná?

Výnimočná je v prvom rade v tom, že sa skončila odsudzujúcim rozsudkom, hoci zatiaľ neprávoplatným. O tom, že s takýmito veľkými obchodmi sa spájajú rôzne provízie, sa šuškalo už dlho, no teraz to exaktne opísal aj súd.

Česko však podobné prípady už malo. Nedávno napríklad neprávoplatne odsúdili bývalého vplyvného politika Davida Ratha.

Aj aféra Davida Ratha je závažná, ale tam šlo o náš domáci malér. Kauza Pandur je však zaujímavá práve Slovákom Miroslavom Výbohom. Ukázalo sa, že tu fungovala medzinárodná skupinka, ktorá sa snažila obohatiť na zbrojných zákazkách.

Výboh bol jej súčasťou?

Áno, túto skupinku tvorili na jednej strane niektorí ľudia z okolia českej vlády a na druhej strane pán Výboh, teda človek blízky slovenskému premiérovi, a potom istý Löva Drori, vrcholový manažér izraelskej zbrojovky Rafael, ktorá dodávala na transportéry Pandur vežové stanice. Táto skupinka postupovala veľmi koordinovane s cieľom získať peniaze od rakúskej zbrojovky Steyr, ktorá Pandury vyrábala.

Vieme však určite, že sa Miroslav Výboh podieľal na korupcii?

To vyplýva z najnovšieho rozhodnutia pražského súdu. Sudkyňa konštatovala, že v novembri 2007 požiadal Marek Dalík, priateľ vtedajšieho českého premiéra Mirka Topolánka, na schôdzke s rakúskymi manažérmi o trikrát šesť miliónov eur. Tejto schôdzky, ktorá prebehla v pražskej reštaurácii, sa zúčastnil aj Miroslav Výboh. Tá žiadosť mala zaznieť v jeho prítomnosti.

To ešte nemusí dokazovať, že sa na tom priamo podieľal.

Dôležitý je kontext. Miroslav Výboh nereagoval na tú situáciu tak, že by na smrť vydesený utiekol a kričal, že on žiadne peniaze nechce. Naopak, on sa zúčastnil aj ďalších súvisiacich stretnutí. Konali sa celkovo tri schôdzky s rakúskymi manažérmi: v Brne, v Prahe a vo Viedni. A na všetkých sedel Miroslav Výboh. Vo Viedni dokonca údajne vystupoval v mene českej strany a urgoval tieto peniaze na schôdzke s rakúskym manažérom. (Výboh sa obhajoval tým, že sa angažoval len ako zástupca izraelskej zbrojovky Rafael, ktorá bola jedným zo subdodávateľov kontraktu; akúkoľvek korupciu vylúčil – pozn. red.)

kroupa II (2)
Janek Kroupa (roč. 1974) pracoval 15 rokov v televízii Nova. Bol jednou z tvárí investigatívnej relácie Na vlastní oči, neskôr pôsobil v denníku Mladá fronta Dnes. Od februára 2014 je reportérom Českého rozhlasu. Foto – Česká televize

Čo bola presne Výbohova úloha?

Úlohy boli rozdelené. Organizátorom bola česká strana, kam patril vtedajší námestník ministerstva obrany Martin Barták a zrejme aj vtedajší premiér Topolánek, ktorý sa mal pražskej schôdzky zúčastniť. Nakoniec nemohol prísť, tak poslal kamaráta Dalíka, o ktorom sa vedelo, že má jeho dôveru. Lenže potom je tu technická stránka: ak chcete zorganizovať takúto vec, potrebujete človeka, ktorý ju dokáže aj zrealizovať.

Takže potrebovali zbrojára Výboha, ktorý mal kontakty a svoje know-how?

Keď si chcete odkrojiť podiel z nejakej zákazky, musíte vedieť, ako to „sprocesujete“. Česi vytvorili tlak na zbrojovku Steyr, aby bola ochotná platiť. A potom mal nastúpiť pán Výboh

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie