Denník N

Najlepší slovenský album #10 – Vladimír Godár: Mater (2006)

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Seriál Najlepšie slovenské albumy vznikol z výsledkov ankety Denníka N, v ktorej hlasovalo takmer 60 ľudí z hudobnej scény. Celú anketu nájdete tu.

Dalo by sa to brať ako zámer. V ankete Najlepšie slovenské albumy sme hľadali desať najlepších nahrávok všetkých čias. Keďže vo finále najviac hlasov získal Bolo nás jedenásť a textov bolo iba desať, dá sa napísať ešte o jednom albume.

Treba však otvorene priznať, čo sa stalo. Po zverejnení výsledkov ankety sme dodatočne prišli na chybu. Na 10. mieste nemala byť Postalgia Kataríny Málikovej, ale album Mater Vladimíra Godára. Pretože získal jeden hlas navyše, ktorý sme omylom nezapočítali.

Skladateľke aj skladateľovi a, samozrejme, aj všetkým hlasujúcim a čitateľom sa ospravedlňujeme.

Zároveň je to príležitosť ukázať, že skvelých nahrávok vzniklo na Slovensku oveľa viac. A špeciálne Mater sa oplatí pripomenúť samostatným textom, pretože je to veľký príbeh, ktorý presiahol našu krajinu, a ďalší album, ktorý stojí za opätovné počúvanie.

Album, ktorý ruší hranice

„Keď v roku 2001 Vlado Godár napísal pre projekt Mosty-Gesharim na text žalmu zo 17. storočia špeciálne pre Ivu Bittovú a komorný orchester Solamente Naturali skladbu Stálá matka, ktorú Iva spievala v Evanjelickom kostole vo Svätom Kríži a orchester ju sprevádzal prepojený rozhlasovými vlnami zo synagógy v Liptovskom Mikuláši, nikto netušil, že počuje základný kameň CD Mater,“ píše v ankete Ladislav Snopko.

Dodáva, že ide o medzinárodne jeden z najúspešnejších albumov slovenskej hudby, čo inými slovami opakujú aj ďalší oslovení. Textár Peter Uličný uviedol, že v jeho osobnej desiatke sú albumy, kde by u každého z nich musel napísať to isté, “ že ide o album, ktorý tak trochu ruší hranice: hranice domáceho teritória i hranice času“.

V prípade Matere to platí dvojnásobne.

Vladimír Godár totiž týmto albumom dokázal prepojiť nielen storočia a hudobné svety, ale aj krajiny. Skúste si spomenúť na nejaké slovenské nahrávky, ktoré vyšli aj v nejakej inej krajine a v naozaj prestížnom vydavateľstve. Pretože mníchovské ECM takou značkou naozaj je a prvé nemecké vydanie albumu Mater v náklade 35-tisíc kusov prišlo už v čase, keď takéto čísla na Slovensku dosahovali tie najznámejšie popové mená.

Kým na nahrávanie albumu si

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Najlepšie slovenské albumy

Kultúra

Teraz najčítanejšie