Denník N

Stráži chuligánov Slovana: Máme medzi nimi špiónov. Davovú psychózu spustí pár agresorov, oddelíme a spútame ich

Policajti na rizikovom futbalovom zápase. Foto - TASR/Jakub Kotian
Policajti na rizikovom futbalovom zápase. Foto – TASR/Jakub Kotian

Policajt zasahujúci pri konfliktoch na futbalových zápasoch prezradil, čo robí pri vyhrotených situáciách.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sa stretne Slovan s Trnavou, často bývajú problémy. Na bezpečnosť dohliadajú stovky policajtov v plnej zbroji, ktorí majú za úlohu zasiahnuť pri nepokojoch.

Jedným z nich je aj Igor. Jeho meno sme z dôvodu ochrany súkromia zmenili. Igor hovorí, že agresívnych je len zopár jedincov. Tí však vedia vyprovokovať k násilnostiam celú skupinu fanúšikov. „Pri zákroku je najdôležitejšie nájsť iniciátora a oddeliť ho od davu,“ povedal v rozhovore pre Denník N.

Igor nám porozprával aj:

  • ako pomáhajú policajtom operatívci začlenení medzi fanúšikmi;
  • čo je súčasťou jeho výzbroje;
  • akým spôsobom môže spacifikovať agresora;
  • kedy môže zasiahnuť polícia;
  • aký účel má kukla, ale aj iné časti policajného výstroja.

Ako prebieha príprava na rizikový zápas?

V prvom rade musíme dôkladne poznať samotný štadión a jeho okolie. Kde sú východy, kam vedú konkrétne ulice a uličky. Tiež musíme vedieť, koľko ľudí sa chystá na zápas, koľko z nich sú chuligáni, kedy prídu na štadión, či prídu autobusmi, vlakom alebo autami. Ak autami, koľko áut to bude. To všetko je súčasťou predzápasových príprav.

To sú dosť detailné informácie, odkiaľ ich máte?

Získajú ich naši operatívci. To sú policajti v civile, ktorí sú infiltrovaní medzi fanúšikmi. Vyzerajú ako fanúšikovia, aj sa tak správajú. Napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie