Denník N

Uprostred ulice som padla a začala plakať. Príbehy Arménov, ktorých vyhnali z Náhorného Karabachu

Foto - Anuš Babajanjanová/Washington Post
Foto – Anuš Babajanjanová/Washington Post

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píšu Anuš Babajanjanová a Ruby Mellenová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Zo svojich domovov utiekli s minimom vecí.

Po brutálnej septembrovej vojenskej operácii, ktorou Azerbajdžan opäť nadobudol plnú kontrolu nad sporným územím Náhorného Karabachu, utiekli z enklávy desaťtisíce etnických Arménov.

Mnohí sa obávali, že pod nadvládou Azerbajdžanu stratia slobodu. Azerbajdžanskí predstavitelia trvajú na tom, že nikto nebol nútený odísť, no poskytli len málo bezpečnostných záruk.

Arménsko a Azerbajdžan sa už desaťročia sporia o hornaté územie, ktoré sa nachádza na medzinárodne uznanom území Azerbajdžanu, ale ktorého obyvateľstvo po vojnách a vysídleniach tvorili z 95 percent etnickí Arméni.

Azerbajdžan si v roku 2020 veľkú časť územia vzal späť v krátkej vojne, ktorá sa skončila krehkým prímerím sprostredkovaným Ruskom.

Osud viac než 120-tisíc obyvateľov vrátane tých v hlavnom meste Stepanakert však zostal neistý.

Arménsko a Azerbajdžan viedli o územie za posledných 30 rokov dve vojny. Koncom 90. rokov bolo vysídlených viac než milión ľudí vrátane vyše 700-tisíc etnických Azerbajdžancov.

19. septembra tohto roku vtrhli azerbajdžanské sily hlbšie do Náhorného Karabachu, zvrhli regionálnu vládu prepojenú s Arménskom a vyvolali masový exodus etnických arménskych obyvateľov.

Pre mnohých je nový život v Arménsku nepríjemnou realitou. Pretrváva šok z núteného odchodu z domova, v spomienkach sa neustále vracajú k chvíľam, keď sa všetko zmenilo.


Ani Balajanová, 18 rokov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boj o Náhorný Karabach

Svet

Teraz najčítanejšie