Denník N

Smer po prevzatí moci prekvapilo, že na úrade vlády dodnes vedú Erika Tomáša ako šéfa tlačového

Erik Tomáš. Foto N - Tomáš Benedikovič
Erik Tomáš. Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister práce Erik Tomáš z Hlasu je aj po siedmich rokoch evidovaný ako riaditeľ tlačového odboru na úrade vlády. Keď v politike skončí, bude sa môcť do tejto funkcie vrátiť. To isté sa týka aj Roberta Fica. Tomu už 31 rokov držia miesto na ministerstve spravodlivosti.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pri výmene vlád si politici neraz preberajú úrady v očakávaní, na čo po svojich predchodcoch natrafia. Robert Fico sa po piatich rokoch vrátil na úrad vlády a z jednej informácie ostali predstavitelia Smeru prekvapení. Ako šéfa tlačového odboru na úrade vlády doposiaľ vedú Erika Tomáša.

Do tejto vplyvnej funkcie Tomáša presadil Fico ako premiér ešte v roku 2012 počas jednofarebnej vlády Smeru. V pozícii prestal Tomáš pôsobiť v roku 2016, keď vstúpil do vysokej politiky, no pracovná zmluva mu ostala dodnes.

Umožňuje to zákon, ak dotyčný ide vykonávať verejnú funkciu. A to je aj prípad Tomáša, v roku 2016 bol za Smer prvýkrát zvolený za poslanca. Druhýkrát vo voľbách v roku 2020 a tretí raz teraz v septembri, keď už kandidoval za Hlas.

Z informácie ostali smeráci zaskočení aj preto, že odkedy Tomáš pred siedmimi rokmi viedol tlačový odbor úradu vlády, jeho vzťahy s predsedom Smeru Ficom sa výrazne naštrbili. Zlom nastal, keď Tomáš v lete 2020 odišiel zo Smeru do Hlasu Petra Pellegriniho.

Fico niesol rozchod ťažko a hovoril o „zradcoch“. Viacerí politici Smeru a Hlasu sa zhodujú, že hoci má Fico „ťažké srdce“ na Pellegriniho, za najväčšieho zradcu považuje práve Tomáša, s ktorým bol v úzkom kontakte, keďže roky mal na starosti jeho mediálnu komunikáciu. Jeho prestup do Hlasu ho najviac osobne sklamal.

Erik Tomáš a Peter Pellegrini začínali v Smere, neskôr opustili Roberta Fica a spolu založili Hlas. Foto – Facebook E. T.

Ficovho človeka nemohli dať priamo za riaditeľa

Keďže po návrate k moci Smer zistil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Erik Tomáš

Ficova vláda

Hlas

Robert Fico

Smer

Slovensko

Teraz najčítanejšie