Denník N

Prečo majú architekti radi biele steny? Radíme, ako pracovať s farbami v interiéri

Ilustračné foto – Jumpstory
Ilustračné foto – Jumpstory

Lucia Mészárová a Michal Fekete vysvetľujú, čo zohľadniť pri výbere farebnej palety.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Koncom 90. rokov boli farebné steny typickým prvkom takmer každej domácnosti u nás. „Ľudia sa často chceli odlíšiť alebo urobiť svoj domov zaujímavejší,“ hovorí architekt Michal Fekete z ateliéru Dobrý Interiér.

„Pamätám si jeden interiér z tých rokov u klienta. Každá miestnosť v byte bola vymaľovaná celá, len inou farbu. Jedna bola tmavozelená, dokonca aj strop. Spomínam si na ten stiesnený pocit, ktorý priestor vytváral. Aj na tú dobu to bol zrejme extrém, no mala som pocit, akoby som vliezla do rukavice,“ spomína architektka Lucia Mészárová, ktorá vedie školu interiérového dizajnu DesignAcademy.

Hoci sýte farby môžu ľuďom pripadať zaujímavé, architekti zdôrazňujú, že priestor opticky zmenšujú a vyvolávajú pocit nedostatočného osvetlenia, čo bol v minulosti problém mnohých interiérov.

Ak práve premýšľate o tom, aké farby budete mať doma na stenách, Mészárová aj Fekete odporúčajú zvoliť opatrnejší prístup. „Menej je viac,“ zhodujú sa.

Farebné steny nie sú prežitok

Architekti hovoria, že trend farebných stien bol u nás v minulosti oveľa rozšírenejší ako dnes, neznamená to však, že farebné steny sú prežitok, ktorého sa treba v domácnosti vyvarovať. Zmenil sa však spôsob ich spracovania.

„Keďže dnes máme k dispozícii viacero možností spracovania stien – od tapetovania cez obkladanie a rôzne ďalšie techniky –, tak klasické maľovanie stien, aké bolo bežné v 90. rokoch, keď výber nebol taký široký, nie je také časté,“ hovorí Mészárová.

„Radi pracujeme s 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Pekné veci

Bývanie a záhrada

Teraz najčítanejšie