Denník N

Vývoj bojov (644. deň): Putin prechádza na totálnu vojnu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Rusko je odhodlané bojovať celý budúci rok.
  • Rusi ďalej útočia – ich úspechy boli minimálne alebo nulové. Na severe Avdijivky stratili pozície.
  • Aké môžu byť straty ruskej armády? Indíciu ponúka pomník z jedného mestečka.
  • Mapy – Avdijivka, Syňkivka, Kliščijivka
  • Videá dňa – prvý stratený Leopard 1A5; nový ruský kamikadze dron.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 28. novembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Rusko je odhodlané bojovať celý budúci rok. Ruská armáda prevzala iniciatívu takmer na všetkých úsekoch frontu. Výnimkou je ľavý breh Dnipra a okolie Robotyného.

Pri Krynkách Ukrajinci po kúskoch rozširujú svoje predmostie a v smere na Tokmak sa im ešte z času na čas darí získavať nové pozície.

No ruský vládca Vladimir Putin všade inde vrhá do útokov bez ohľadu na veľké straty a malé zisky nových a nových vojakov. Na jar budúci rok ho čakajú voľby a dovtedy potrebuje ukázať aspoň nejaký úspech. Niet pochýb, že prezidentom sa opäť stane aj bez neho, ale predsa len aj on chce svojim poddaným ukázať, že nezomierajú úplne zbytočne.

Problém je, že sa musia zmieriť nielen so zomieraním, ale aj s ekonomickými problémami. Ruské štatistiky síce vykazujú takmer jednopercentný rast HDP, ale dôveryhodnosť oficiálnych kremeľských údajov je viac než sporná. Navyše aj keby náhodou neklamali, už aj tak slabý rast ťahá len zbrojenie, kým ostatné sektory trpia.

Bez ohľadu na to Putin vo štvrtok 28. októbra prešiel k rétorike a činom totálnej vojny na spôsob nacistického Nemecka. Ruským

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie