Denník N

Šimkovičová mala peniaze na boj proti dezinformáciám, dala ich na opravu strechy Slovenskej filharmónie

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované o 18.20: Tristotisíc eur sa malo rozdeliť na projekty na mediálnu výchovu a boj proti dezinformáciám, skončili ako pomoc filharmonikom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ministerke kultúry Martine Šimkovičovej zo Slovenskej národnej strany takmer tri týždne ležali na stole projekty na boj proti dezinformáciám a na posilňovanie mediálnej výchovy.

Išlo o štátnu výzvu, ktorú vypísala v auguste poverená ministerka Silvia Hroncová, rozdeliť sa malo 300-tisíc eur. V komisii sedeli odborníci ako Daniel Milo či Jakub Goda, ktorí zhodnotili projekty a výsledky predložili vedeniu ministerstva.

A potom sa čakalo, čo spraví Martina Šimkovičová, ktorá už niekoľko rokov patrí medzi protagonistov dezinformačnej scény a podieľala sa na šírení nepravdivých informácií. Situáciu komplikovalo aj to, že peniaze sa musia minúť do konca roka, a otáľanie s rozhodnutím znamenalo, že projekty sa už len ťažko dajú uskutočniť za jeden mesiac, ktorý sa prakticky končí vianočnými sviatkami.

Šimkovičová napokon rozhodla tak, že sa tieto peniaze použijú na opravu strechy Slovenskej filharmónie a podporu knižníc. Ministerka to oznámila na facebookovom účte ministerstva kultúry, kde zverejnila krátku správu a videonahrávku, na ktorej je s generálnym riaditeľom Slovenskej filharmónie Mariánom Turnerom.

Chceli robiť diskusie so stredoškolákmi, podujatia rušia

Jedným z tých, čo sa zapojili do výzvy na ministerstve kultúry, bol Daniel Ontko z Divadelného centra v Martine. Chceli organizovať diskusie so stredoškolákmi po odohraní svojej inscenácie Pavučina lží.

„Prečo fungujú totalitné režimy na princípe obrovskej pavučiny lží a do akých sietí lží sa môžeme dostať na internete a sociálnych sieťach dnes,“ vysvetľuje Ontko zámer Divadelného centra v Martine. Už pri prihlasovaní do výzvy si Ontko uvedomoval, že na splnenie projektu je málo času. Keďže stále nepoznajú odpoveď od ministerstva, podujatia postupne rušia. „Uvedomujeme si, že sme boli len žiadateľmi a nemali sme žiadnu garanciu schválenia podujatia,“ hovorí.

Martina Šimkovičová a Peter Kotlár v televízii Slovan. Foto – TV Slovan

Plánovali 20 diskusií, striedať sa mali okrem hercov a herečiek aj hostia z internetovej poradne IP-čko, Ústavu pamäti národa či združenia Living Memory, ktoré vzdeláva o totalitných režimoch. „Napríklad inscenácia Spleť vychádza z reálnych skúseností herečky Henriety Virágovej a je zameraná na kiberšikanu a duševné zdravie mladých ľudí,“ vysvetľuje.

Diskusie chceli spraviť vo všetkých krajoch,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Martina Šimkovičová

SNS

Slovensko

Teraz najčítanejšie