Denník N

Keď vyhrajú, v rybej továrni sa pracuje ľahšie. Slovan narazí na Klaksvík, ktorého úspech nie je náhoda

Hráči Klaksvíku. Foto - TASR/AP
Hráči Klaksvíku. Foto – TASR/AP

Slovan vo štvrtok nastúpi proti tímu KÍ Klaksvík o 18.45 h v Európskej konferenčnej lige.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na štadióne Tórsvøllur v Tórshavne, hlavnom meste Faerských ostrovov, sa očakáva náročný zápas. Klaksvík totiž doma ešte neprehral a so silným francúzskym LOSC Lille dokonca získal bezgólovú remízu.

Slovan doma síce s Klaksvíkom zvíťazil 2:1, ale skóre musel po góle srbského obrancu Deniho Pavlovića otáčať. Aj keď v Bratislave prehral, ten zápas bol historickým míľnikom pre futbal na celých Faerských ostrovoch. Bol to totiž debut faerského tímu v skupinovej fáze európskeho pohára.

Postup Klaksvíku do Európskej konferenčnej ligy je ďalším dôkazom, ako sa rozdiely v európskom futbale zmenšujú – a ako sa aj niekdajší trpaslíci môžu dostať do konfrontácie s tými najlepšími.

Úspech Klaksvíku nakoniec ani nebol až takou senzáciou. Majster Faerských ostrovov má totiž dlhodobo silný tím, čo v tomto ročníku dokázal aj v Európe. V Lige majstrov najprv prekvapujúco vyradil dvoch papierových favoritov – maďarský Ferencváros a švédsky Häcken, ale potom podľahol v dvojzápase s nórskym Molde. Potom mal šancu na postup do Európskej ligy, no v play-off nestačil na Šeriff Tiraspol.

Aj prehra však znamenala kvalifikáciu aspoň do Európskej konferenčnej ligy. To bol obrovský úspech, aj keď KÍ Klaksvík rozhodne nie je tímom, ktorý by nebol zvyknutý víťaziť. V domácej lige sa totiž stal už 20-krát šampiónom.

V meste s približne 5-tisíc obyvateľmi vybudovali kvalitné mužstvo, ktorého jadro tvoria chlapci z mesta.

Príslušnosť k miestnej komunite je preto dôležitou súčasťou klubovej identity. Sigurjón Einarsson, novinár z portálu FM1.fo, pre Denník N hovorí: „V Klaksvíku existuje jedno porekadlo: Keď KÍ vyhráva, práca v rybej továrni ide ľahšie. Keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska konferenčná liga

Futbal

ŠK Slovan Bratislava

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie