Denník N

Orbánova vláda by rada ovplyvnila dianie na Slovensku aj na celoštátnej úrovni, vraví maďarský investigatívny novinár

Foto - Mira Marjanovic
Foto – Mira Marjanovic

Slováci hneď vedeli, že syn bývalého prominenta maďarskej tajnej služby prišiel na veľvyslanectvo v Bratislave ako spravodajský dôstojník. Ani tu nevydržal štyri roky, hovorí investigatívny novinár Szabolcs Panyi.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V časoch vojen a turbulencií v Európe rastie aj úloha tajných služieb a rozviedok, ktoré sú v strednej Európe – v nárazníkovej zóne medzi Západom a Východom – azda ešte dôležitejšie ako inde. Investigatívny novinár Szabolcs Panyi, ktorý pracuje pre maďarské a medzinárodné projekty Direkt36Vsquare, sa počas svojej kariéry venoval najmä tejto téme.

Zaujímali ho predovšetkým škandály spravodajských dôstojníkov mocností, ako sú Rusko alebo Čína. Nedávno odhalil, že Maďarsko posiela do Bratislavy tak veľa špiónov, že si s tým Slovensko nevie poradiť.

Informácie sa podľa neho už nezískavajú v zafajčených miestnostiach, ale v digitálnom svete, no v regióne pôsobiaci dôstojníci, najmä Rusi, sa nevzdali ani tradičných metód KGB. Ich cieľom nie je len získať informácie. Veľmi reálna je domnienka, že sa aktívne snažia zasiahnuť aj do domácich politických procesov.

So Szabolcsom Panyim sme sa rozprávali o tom:

  • čo znamená, že spravodajský dôstojník pracuje pod krytím;
  • prečo novinári skúmali antény na budovách veľvyslanectiev;
  • prečo chodia falošní diplomati do lesa a prečo skúmajú hroby na cintorínoch;
  • prečo by bolo dramatické, keby na Slovensku vyčíňali ruskí a čínski spravodajskí dôstojníci.

Začnime výkladom pojmov. Čo znamená, ak príslušníci tajných služieb iných krajín pracujú u nás pod krytím? Čo robia a aké sú ich ciele?

Úlohou spravodajského dôstojníka je získavať, zbierať a analyzovať informácie. Môže pracovať v centrále ako analytik či ako vedúci pracovník riadiacich dôstojníkov, alebo na nejakom zahraničnom poste, napríklad na ambasáde.

Ak chcú maďarského spravodajského dôstojníka vyslať na Slovensko, môžu to urobiť dvoma spôsobmi. Môžu ho vyslať otvorene, keď prijímajúca krajina, v našom prípade Slovensko, vie, že ide o dôstojníka maďarskej spravodajskej služby. V takomto prípade má na starosti najmä kontakty, udržiava vzťahy so slovenskou spravodajskou službou alebo inými dôstojníkmi, ktorí na Slovensku otvorene zastupujú iné krajiny.

V Budapešti som mal takýto zážitok:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Ruskí špióni

Viktor Orbán

Slovensko

Teraz najčítanejšie