Denník N

Moderátor ČT Rosí: Na rozhovor s Erikom Kaliňákom sme sa pripravovali niekoľko dní

Luboš Rosí. Foto - archív L. R.
Luboš Rosí. Foto – archív L. R.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Keď respondent svojou výpoveďou ponúka skreslené či rovno nepravdivé informácie, musím ho prerušiť,“ hovorí v rozhovore Luboš Rosí, vedúci redaktor Českej televízie.

Minulý týždeň urobil rozhovor so šéfom zboru poradcov slovenského premiéra Erikom Kaliňákom, ktorý upútal veľkú pozornosť. Keď Kaliňák obvinil mienkotvorné médiá z „tendenčných“ a „manipulatívnych“ reportáží o ceste Roberta Fica do Bruselu, skočil mu do reči.

„A vy ste mediálny analytik? Alebo ste si dávali čiarky v rámci kvalitatívnej analýzy? Či je to váš subjektívny názor?“ pýtal sa Rosí vo vysielaní ČT24 v programe Newsroom.

V rozhovore vraví:

  • čo hovorí na označenie „občianske médiá“;
  • či si vie predstaviť, že by český premiér označoval vybrané médiá za „nepriateľské“;
  • či by viedol rozhovor s Kaliňákom inak, ak by pracoval v komerčnom médiu.

Prečo ste si na rozhovor zavolali práve Erika Kaliňáka, predsedu zboru poradcov Roberta Fica?

To je jednoduché: do reportáže pred rozhovorom sme požiadali o vyjadrenie priamo premiéra Fica. Poslali sme žiadosť na úrad vlády aj na tlačové oddelenie strany Smer. Ako hosťa sme však radi zobrali práve šéfa poradcov. Dávalo to zmysel – Erik Kaliňák sa k médiám často vyjadruje na Facebooku. Navyše práve on avizoval, že Robertovi Ficovi odporučí zvážiť, či bude brať niektoré médiá na zahraničné cesty. Chceli sme mu poskytnúť adekvátny priestor, aby svoje postoje vysvetlil. Rozhovoru s ním predchádzal pohľad šéfredaktorov slovenských médií aj s vysvetlením situácie na Slovensku.

Tento rozhovor na Slovensku vyvolal výrazné reakcie. Na jednej strane vám mnohí fanúšikovia Smeru vyčítajú, že ste Kaliňákovi veľa skákali do reči. Na strane druhej od odporcov vlády zaznieva, že ste poodhalili jeho argumentačnú neistotu. Keď si ho vyhodnocujete spätne, urobili by ste niečo inak?

Postupoval by som úplne rovnako. Samotný rozhovor bol výsledkom poctivej novinárskej prípravy úzkeho tímu nášho programu. Vďaka editorke Tereze Beránkovej a reportérke Jane Ďuďákovej, ktoré pripravili celý úvodný blok, sme si spoločne prešli veľké množstvo materiálov aj starších rozhovorov. Nielen Erika Kaliňáka, ale aj niekoľkých ďalších predstaviteľov Smeru.

Podrobne sme študovali prvky jeho verbálnej aj neverbálnej komunikácie, aby nás vo vysielaní nič nezaskočilo. Detailne sme rozoberali, ako môže vyzerať jeho argumentácia. Súvisí to s našimi vnútornými pravidlami: keď Česká televízia vysiela rozhovor s respondentom reprezentujúcim iba jednu stranu názorového spektra, moderátor voči nemu podľa Kódexu ČT musí vystupovať ako kvalifikovaný oponent.

Zaskočil vás Kaliňák v niečom?

Popravde ma hneď v úvode prekvapilo, ako sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie