Denník N

Svetový newsfilter: Po zlej nálade prišla vysoká podpora. Putinova popularita skrýva jeden paradox

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Dobrý deň,

kým zástupcovia štátov NATO sa tento týždeň v Bruseli zhodli na tom, že Ukrajinu musia aj naďalej podporovať, na medzinárodnom fóre v Európe sa po dlhšom čase objavil aj Sergej Lavrov. Ruský minister zahraničných vecí bol v Skopje na zasadnutí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), kde Západ obviňoval z toho, že vedie hybridnú vojnu proti Rusku.

Pre Lavrova viaceré štáty bojkotovali toto stretnutie, predstavitelia iných krajín zas počas jeho prejavu odišli zo sály. Niet sa čo čudovať – účasť ministra z Ruska, ktoré roky rozbíja bezpečnosť európskych štátov a namiesto spolupráce volí agresiu, je absurdná.

Na tejto taktike Moskva zjavne neplánuje nič meniť a od vedenia NATO zaznelo varovanie, že Rusko netreba podceňovať, hoci ho vojna vyčerpáva ekonomicky aj vojensky. Počas zimy sa znovu očakávajú početné útoky na ukrajinskú infraštruktúru.


Európa: Putina vojna nevyčerpala

V Rusku budú v marci prezidentské voľby a očakáva sa, že Vladimir Putin ich vyhrá. Najnovšie prieskumy však naznačujú, že ak by aj mal skutočného súpera, jeho víťazstvo by bolo takmer isté.

Nič na tom nezmenila ani vojna, v ktorej sa Rusku nedarí tak, ako si to režim predstavoval.

O čo ide: Kedysi aj v Rusku platilo, že počet funkčných období prezidenta je obmedzený, ako to býva štandardom v demokraciách. Vladimir Putin však opakovane dal zmeniť ústavu a kandidovať bude už piatykrát.

Z Ruska sa medzitým stal totalitárny štát, kde sa za kritiku prezidenta a vojny proti Ukrajine končí vo väzení.

Napriek tomu je podľa renomovaných sociológov z Levadovho centra Putin populárny ako za najlepších čias. Podľa čerstvého prieskumu ho podporuje 82 percent opýtaných. Iba 15 percent má opačný názor.

Vo fokusových skupinách často zaznievali absurdné slová, ktoré ľudia prebrali od štátnej propagandy – že Rusko bojuje o svoje prežitie a bráni sa pred nacistami z Ukrajiny, ktorých podporuje Západ.

Čo z toho vyplýva: Autori analýzy upozornili na jeden veľký paradox. Rusi síce

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie