Denník N

Zlyhávaniu sa nedá vyhnúť. Harvardská profesorka vás to naučí robiť správne

Foto - Bruce Christianson/Unsplash
Foto – Bruce Christianson/Unsplash

Takmer nikto nezvláda zlyhávať „správne“ – bránia nám v tom vrodené inštinkty aj spoločnosť. Pred zlyhaniami sa skrývame, maskujeme ich alebo si myslíme, že nabudúce to pôjde lepšie, tvrdí harvardská profesorka Amy Edmondsonová. Zlyhávať naozaj dobre však nie je podľa nej také jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dopúšťajú sa dobre fungujúce tímy menšieho počtu chýb? Znie to ako celkom rozumná hypotéza, ale keď začala v deväťdesiatych rokoch mladá výskumníčka skúmať dáta z lekárskych tímov v dvoch amerických nemocniciach, rýchlo narazila na neintuitívnu skutočnosť: tímy, ktoré fungovali najlepšie, robili chyby najčastejšie.

Výskumníčka, ktorá robila štúdiu, sa volá Amy Edmondsonová. A hádanku, ktorá sa pred ňou objavila, vyriešila pomerne rýchlo: najlepšie lekárske tímy nerobili viac chýb; to, že sa ich dopúšťajú, len častejšie priznávali. Nefunkčné skupiny skrátka o chybách až tak nehovorili – ich členovia sa necítili dosť bezpečne na to, aby sa k omylom prihlásili.

Počas nasledujúcich troch desaťročí sa Amy Edmondsonová stala expertkou na zlyhanie. Otázkam, čo všetko, za akých okolností a s akými dôsledkami sa môže pokaziť, sa profesorka manažmentu z Harvardovej univerzity venuje celý svoj pracovný život. Napríklad už skúmala, ako osobnosť lídra ovplyvňuje spôsob, akým k zlyhaniam v skupinách dochádza; za akých okolností máme tendenciu oznamovať zlyhania; ako sa poučiť zo situácií, keď sa veci nepokazili „úplne“, ale len „takmer“.

V najnovšej knihe Edmondsonová skúma nielen na to, ako ľudia zlyhávajú, ale aj to, ako by to mohli robiť lepšie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Knihy

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie