Denník N

Predseda PS Šimečka: Z kritiky, že sme málo aktívni, sme sa poučili

Michal Šimečka. Foto N - Tomáš Benedikovič
Michal Šimečka. Foto N – Tomáš Benedikovič

Agendou nielen Progresívneho Slovenska, ale nás všetkých by malo byť odvrátenie gréckej cesty, do ktorej sa rútime, vraví v rozhovore podpredseda parlamentu Michal Šimečka.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Michal Šimečka (39) je predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda Národnej rady. V rozhovore okrem iného hovorí:

  • či bolo jeho hnutie v úvode Ficovej vlády málo aktívne;
  • ako berie osobné narážky od koaličných politikov;
  • či by mala opozícia skúšať často blokovať parlament;
  • kedy PS podporí niektorého z kandidátov na prezidenta;
  • či sú v hnutí jednotní v postoji k bojom v Pásme Gazy.

Naposledy ste boli v našom štúdiu v pozícii síce nepravdepodobného, ale možného premiéra. Dnes ste tu ako líder najsilnejšej opozičnej strany. Vnímate sa ako „líder opozície“?

V opozícii robíme presne to, čo sme sľúbili voličom. My sme im nesľúbili, že budeme niečoho lídrami, to rozhodli oni svojimi hlasmi, že sme najsilnejšia opozičná strana. Robíme politiku, ktorá je slušná, odborná, kultivovaná. Tak by to bolo, či sme vo vláde, alebo v opozícii. To, že sme najsilnejšia opozičná strana, že máme 32 poslancov, že nás aj omnoho viac vidno, nie je našou zásluhou, ale zásluhou voličov. Ja sa snažím iba plniť to, čo sme voličom sľúbili pred voľbami.

Je táto skromnosť dobrá stratégia? Pamätám si Roberta Fica v opozícii a ten mal menej členov, ale vedel to vždy pripomínať, že sú najsilnejšia opozičná strana a lídri opozície. Progresívne Slovensko má 32 poslancov, zďaleka najsilnejší klub, najvyššie preferencie; nemalo by byť vaše vystupovanie v tomto smere sebavedomé?

Nechcem sa inšpirovať Robertom Ficom. Ani si nemyslím, že to prinieslo niečo dobré pre Slovensko, že sa bil do pŕs, že je líder opozície a teraz je premiér. Slovensko nie je v dôsledku toho na tom lepšie, ani si nemyslím, že z toho niečo bude mať. To, že sme lídrami opozície, je dané, nemusíme to tisíckrát opakovať na tlačových konferenciách, je to zjavné z toho, že máme 32 poslancov. Myslím si, že vlády Roberta Fica nikdy nemali takú silnú opozičnú stranu. Budeme sa to snažiť maximálne využívať, už na prvých schôdzach je možné to vidieť.

Video: Šimečka: Z kritiky, že sme málo aktívni, sme sa poučili
Autori: Martina Koník, Dušan Mikušovič

Napríklad?

Napríklad na schôdzi k programovému vyhláseniu vlády vystúpili prakticky všetci naši poslanci a rozobrali vládny program kapitolu po kapitole. To je úplne iná hra, ako bola v minulých rokoch. Takto chceme využívať našu líderskú pozíciu. Budeme aktívni, všetci z nášho klubu budeme kontrolovať vládu, v jednotlivých oblastiach a rezortoch budeme navrhovať vlastné veci a týmto chceme ukázať, že opozícia na Slovensku sa dá robiť aj inak, ako sú ľudia na Slovensku zvyknutí z posledných rokov a desaťročí.

Keď ste sa vymedzili voči štýlu opozičnej práce, ktorý sme tu videli za posledných desať rokov – napríklad aj v réžii Igora Matoviča –, ten sa urazil a vyčítal vám počas rokovania o dôvere vláde vaše slová, ktoré fakticky kritizovali jeho štýl politiky. Odkázal vám: „Myslíte si, že s tými tichučkými blábolami niečo vyhráte? Že presvedčíte tých oklamaných ľudí, ktorých oni podviedli?“ Mýli sa?

Môžem sa spýtať ja jeho, či presvedčil ľudí svojimi dvojhodinovými plačovkami, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Ivan Korčok

Matúš Šutaj Eštok

Michal Šimečka

Progresívne Slovensko

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie