Denník N

Politická kultúra v Rimavskej Sobote: galéria má šetriť, primátorovi Šimkovi navýšili plat

Z protestu pred Mestskou galériou v Rimavskej Sobote. Foto - archív I. K.
Z protestu pred Mestskou galériou v Rimavskej Sobote. Foto – archív I. K.

Kroky zo strany mesta kritizuje dlhoročná vedúca galérie Gabriela Garlatyová, ale aj umelecká obec a občianska iniciatíva, ktorá spustila petíciu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Budúcnosť Mestskej galérie v Rimavskej Sobote s 27-ročnou tradíciou je ohrozená.

Primátor Jozef Šimko (Sme rodina) a Silvia Habánová, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska, ktoré galériu spravuje, na zasadnutí mestského zastupiteľstva navrhli galériu presunúť do menších priestorov. Argumentovali ekonomickými opatreniami a nízkou návštevnosťou galérie.

Gabriela Garlatyová, historička umenia, ktorá galériu roky vedie, má obavy, že nejde len o presunutie galérie, ale o jej zrušenie. Spomína aj šikanu a zlé podmienky fungovania galérie zo strany mesta.

Na podporu mestskej galérie vznikla aj petícia, za pár dní ju podpísalo okolo 1800 ľudí. Stoja za ňou občianske združenie Fraj a iniciatíva Rimavská kaviareň. Upozorňujú, že na tom istom zasadnutí, kde padol návrh na presunutie galérie z úsporných dôvodov, poslanci schválili primátorovi Jozefovi Šimkovi výrazné navýšenie platu.

Z výstavy Patrície Koyšovej v Mestskej galérii v Rimavskej Sobote, 2018. Foto – Vlado Eliáš
Z výstavy Martina Knuta v Mestskej galérii v Rimavskej Sobote, 2018. Foto – Vladimír Eliáš
Z výstavy Bienále maľby VI, diela Martina Lukáča. Foto – Archív galérie

Pred troma týždňami to vyzeralo inak

Návrh na presídlenie galérie predstavil poslancom 21. novembra priamo primátor Šimko. Galéria sídli od svojho vzniku v budove na Hlavnom námestí, presťahovať by ju chcel do menších priestorov v Dome kultúry, kde dnes sídli aj Mestské kultúrne stredisko.

Šimko to zdôvodnil potrebou šetriť, no kritizoval aj nízku návštevnosť galérie. Tento návrh podporila aj Silvia Habánová, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska, ktorá tiež na zasadnutí vystúpila.

O tri dni neskôr však podľa vedúcej galérie Gabriely Garlatyovej zaznela iná verzia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie