Denník N

Časť politikov sa snaží o prepísanie udalostí novembra 1989

Podpredseda Pavol Paška, predseda Robert Fico a podpredseda Peter Pellegrini počas pracovného snemu strany Smer. Foto N - Tomáš Benedikovič
Podpredseda Pavol Paška, predseda Robert Fico a podpredseda Peter Pellegrini počas pracovného snemu strany Smer. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sa v roku 2008 oslavovalo výročie Nežnej revolúcie, strana Smer sa prihlásila k jej odkazu. Zároveň konštatovala, že „tento deň možno považovať aj za významný deň na ceste Slovenskej republiky k jej samostatnosti a zvrchovanosti. Zmeny, ktoré sa naštartovali 17. novembra 1989, totiž umožnili vznik samostatnej Slovenskej republiky 1. januára 1993“.

Aj predseda parlamentu Pavol Paška vtedy pre agentúru SITA uviedol, že Československo vďaka Nežnej revolúcii získalo slobodu a demokraciu. „Nemožno však zabúdať,“ dodal, „že hlavným symbolom Nežnej revolúcie pre Slovákov nebol Václav Havel, ale Alexander Dubček.“ Podľa neho to bola práve Dubčekova vízia demokratického štátu so silným sociálnym rozmerom, ktorej naplnenie si želali státisíce ľudí demonštrujúce v novembri 1989 proti komunistickému režimu.

Aj v roku 2009, pri 20. výročí novembra 1989, ho Pavol Paška označil za jeden z najvýznamnejších historických okamihov vývinu Slovenska. V emotívnom prejave na vedeckej konferencii Slovensko a odkaz novembra 1989 však varoval pred tými, ktorí si chcú sprivatizovať odkaz revolúcie. Konštatoval, že po dvadsiatich rokoch zažívame „ideologickú segregáciu“. Podľa neho „je tu skupina ľudí, ktorá si privlastnila právo povedať miliónom ľudí, ktorí majú iný názor, ktorí takisto stáli na tých námestiach a chceli ten svoj názor povedať– a oni im hovoria maul halten und weiter dienen, drž hubu a krok. Lebo my sme tí vyvolení, ktorí máme právo dnes povedať – toto je svätá pravda. A ty máš smolu. Ja mám smolu, lebo som s Ficom, som červený, som boľševik“, vyhlásil.

Dnešný predseda parlamentu Peter Pellegrini sa v mimoriadnom príhovore v RTVS 16. novembra 2023 takisto prihlásil k „novembrovej revolúcii, ktorá sa svojím charakterom, svojím obsahom, svojím príbehom a emóciou stala ojedinelou a výnimočnou v dejinách Európy“. Aj podľa neho sa celý národ postavil „za silnú ideu slobody, lepšiu sociálnu perspektívu a národnú emancipáciu“. Aj on zdôraznil, že jednou z tvárí Novembra bol Alexander Dubček, ktorý „vytváral

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

17. november

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

História

Peter Pellegrini

Komentáre

Teraz najčítanejšie