Denník N

Ficova vláda mení zákony, aby mohla odvolať predsedov nezávislých úradov

Robert Fico. Foto - TASR
Robert Fico. Foto – TASR

Aktulizované 1. 12. o 12:07 o reakciu úradu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Koalícia Smer, Hlas a SNS sa pripravuje na výmeny úradníkov, ktorí vedú dôležité štátne organizácie a ktorých nedokáže jednoducho odvolať.

Vláda v stredu schválila novelu takzvaného kompetenčného zákona, podľa ktorej vznikne ministerstvo športu a cestovného ruchu, ale ktorá tiež umožní vymeniť riaditeľku Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Renátu Bláhovú a predsedu Štatistického úradu Petra Peťka.

Bláhová by mala byť vo funkcii do roku 2025, Peťko až do roku 2027. Predsedu ÚDZS podľa zákona momentálne vymenúva a odvoláva prezidentka na návrh vlády, ktorý schvaľuje Národná rada. Predsedu Štatistického úradu zasa vymenúva a odvoláva prezidentka na návrh vlády.

Po novom by predsedu ÚDZS menovala vláda na návrh ministra zdravotníctva a odvolať by ho mohol vládny kabinet, v prípade predsedu Štatistického úradu by stačilo rozhodnutie vlády.

Odvolať ich bude možné, pokiaľ sa vyskytnú „iné závažné dôvody, najmä v prípade konania, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie“. Zmena by sa mala týkať aj predsedov tých úradov, ktorí už sú vo funkciách.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie