Denník N

Chcel byť kňazom alebo členom IRA, ale nakoniec sa Shane MacGowan dal na hudbu a zaradil sa k írskym velikánom

Shane MacGowan (25. 12. 1957 – 30. 11. 2023). Foto - TASR/AP
Shane MacGowan (25. 12. 1957 – 30. 11. 2023). Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Skupina U2 vypredáva štadióny po celom svete, má niekoľko veľkých hitov a silných albumov, no vždy, keď sa vrátila domov do Dublinu, musela pred ním skloniť hlavu. Nikto z muzikantov nedefinoval v skladbách to, čo znamená byť Írom, lepšie ako on. Shane MacGowan, niekdajší líder skupiny The Pogues, zomrel vo veku 65 rokov.

Už počas jeho života bolo jasné, že bude patriť do panteónu najväčších írskych básnikov a hudobníkov. Ako správny Ír pil a fajčil až do smrti, nezabránili mu v tom ani vážne zdravotné problémy. Od roku 1997 už nevydal žiadny nový album, lebo na to už nemal chuť. Dovolil si mimoriadny luxus byť muzikantom na dôchodku. Mal naň nárok. Zložil také krásne veci, že už nemusel napísať ani čiarku.

Punk mu dal slobodu, hudba zmysel života

Keď oslavoval šesťdesiatku, salutovalo mu celé Írsko s prezidentom a hudobnou generalitou, nechýbali tam Bono, Nick Cave, Johnny Depp alebo Sinéad O‘Connor. Bob Dylan sa podobným oslavám skôr vyhýba, ale keď naposledy hral s kapelou v Dubline, chcel osobne stretnúť jediného človeka – Shana MacGowana.

Narodil sa v anglickom meste Pembury, no rané detstvo prežil u starých rodičov na írskom vidieku, kde na vlastnej koži pocítil chudobu tých čias. V knihe Na tahu se Shaneom McGowanem si spomína na deda, ktorý sa nikdy neumýval. Na staré kolená musel ísť do nemocnice, kde ho proti jeho vôli umyli a zomrel.

Neskôr sa Shane presťahoval za rodičmi do Anglicka. Odmalička mal záľubu v knihách, čo neskôr zúročil v textoch svojich piesní. Začal študovať literatúru, ale po čase ho zo školy vyhodili. Pre drogy. Rozmýšľal, že sa stane kňazom, ale nakoniec vyhralo niečo úplne iné.

V 60. a 70. rokoch minulého storočia to v Anglicku nemal ľahké – domáci sa na Írov pozerali v podstate ako na menejcenných spoluobčanov. On mal šťastie, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie