Denník N

Poslanec SaS Szalay: Práca opozičného poslanca je niekedy strata času

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Poslanec Tomáš Szalay má zasebou prvý mesiac ako poslanec za SaS. Hovorí, čo ho prekvapilo v parlamente, ako vníma kroky ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas), prečo podporil zmeny pri optimalizácii siete nemocníc, ale aj to, prečo sa v SaS ešte nedohodli, či by koalícii odsúhlasili zmeny v ústave.

Máte za sebou prvý mesiac v parlamente ako poslanec. Aký to bol mesiac? 

Je to zásadne odlišné oproti môjmu doterajšiemu životu. Práca v exekutíve na bratislavskej župe bola plná akcie, stále sa niečo dialo, stále bolo treba niečo riešiť, vybavovať, človek sa nezastavil. Práca v zákonodarnom zbore je plná prestojov, kde mám občas pocit premárneného času, a keď som sa rozprával s ďalšími nováčikmi, je ich v parlamente teraz okolo 90 a viacerí z nich, ktorí prišli z nejakej dynamickejšej činnosti, majú pocit, že je to mrhanie ich časom a talentom. Občas som aj ja mal ten pocit, že kvôli tomuto som tu byť nemusel.

Prečo? 

Práca poslanca sa nedeje v rokovacej sále, tá hlavná a dôležitá práca poslanca je mimo sály. Stretnutia, lobovanie, stretnutie s ľuďmi, ktorí majú čo k danej téme povedať, presviedčanie ministerských úradníkov, aby si osvojili nejaký názor a podobne. To, čo sa deje v snemovni, je potom už iba taký creme de la creme, záver, stláčania tlačidiel a rozprava. Ale podstatná práca poslanca je mimo sály a zatiaľ sme mimo sály nemali veľa príležitostí.

Aj vy to vnímate ako mrhanie vaším časom?

Sú chvíle, keď mám pocit, že by som si vedel predstaviť robiť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Rozhovory

SaS

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Zdravotníctvo

Zuzana Dolinková

Slovensko

Teraz najčítanejšie