Denník N

Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veci

Foto - Kira auf der Heide/Unsplash
Foto – Kira auf der Heide/Unsplash

Výskumy ukazujú, že darovanie zlého darčeka môže poškodiť medziľudské vzťahy. Ako ich vyberať, aby sme druhým urobili ozajstnú radosť?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aký najhorší darček ste dostali? Túto otázku pred dvoma rokmi položil používateľ internetového fóra Reddit – a medzi odpoveďami sa objavili aj príbehy, pri ktorých by ste si priali, aby išlo len o vtip.

„Balíček cigariet a rolku vrecúšok na odpadky. Nefajčím,“ písalo sa v jednej odpovedi.

„Viac než dvadsať kíl zemiakov,“ komentoval druhý používateľ.

„Utierku. Mal som osem rokov,“ napísal tretí.

Máloktorý predmet dokáže priniesť do spoločenských situácií toľko trápnosti ako zle vybraný darček a nezáleží na tom, či ste v tej chvíli na strane darcu alebo obdarovaného.

Či už ide o vianočné, alebo narodeninové darčeky, či darčeky k promóciám alebo výročiu, obdarovávanie druhých je spoločenský rituál, ktorý si vyžaduje dôkladné premyslenie a rozvahu – o čom svedčí aj viac ako 16-tisíc absurdných komentárov v jedinom internetovom vlákne.

Ako teda o darčekoch premýšľať? Ako ich vyberať? A existuje akýsi súbor pravidiel, ktoré nám môžu pomôcť vyhnúť sa tým najväčším chybám?

Zdá sa, že áno – pomôcť nám v tom môže psychologický výskum aj aristotelovská etika.

Zbližujú aj odcudzujú

O darčekoch si môžete myslieť pokojne aj to najhoršie – že v nás podporujú materializmus, že sú zbytočné, že im prikladáme príliš veľkú váhu, že za ne utrácame zbytočne veľa peňazí. Faktom však zostáva, že v medziľudských vzťahoch na nich naozaj záleží.

„Môžu ľudí zblížiť, alebo, naopak, odcudziť. Majú obrovský vplyv na pocit pohody, tento rituál sa praktikuje na celom svete a tečú do neho tony peňazí,“ hovorí v magazíne Time Julian Givi, marketingový expert, ktorý pôsobí na Univerzite v Západnej Virgínii a je autorom mnohých štúdií o dávaní darčekov.

„Výber nevhodného darčeka môže byť pre vzťah riskantný, pretože môže druhému naznačiť, že s ním nemáte nič spoločné,“ tvrdí pre BBC Elizabeth Dunnová, profesorka psychológie na Univerzite Britskej Kolumbie v Kanade, ktorá je aj spoluautorkou knihy Happy Money: The Science of Happier Spending (Šťastné peniaze: Veda o šťastnejšom míňaní).

Vo svojej práci napríklad prišla na to, že pre zle zvolený darček môže obdarovaná strana pokojne aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Deti a Vianoce

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie