Denník N

Návrh Ficovej vlády zaslaný do Bruselu hovorí o zrušení špeciálnej prokuratúry

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované o 18:10 – Denník N získal návrh na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Koalícia má zrejme viac verzií, ako sa vyrovnať so špeciálnou prokuratúrou a Špecializovaným trestným súdom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vláda Roberta Fica pracuje s možnosťou, že by k 1. marcu úplne zrušili Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý vedie Daniel Lipšic. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý v piatok poslala Európskej komisii.

Denník N získal pracovnú verziu tohto návrhu, nemusí to byť ešte jeho konečná podoba.

Kým generálny prokurátor Maroš Žilinka by si po zmenách udržal funkciu, Daniel Lipšic by prišiel o post špeciálneho prokurátora, na ktorý bol zvolený do februára 2028. Ďalší prokurátori by išli zrejme na generálnu prokuratúru a ich prípady by mohli dostať prokurátori krajských prokuratúr. Prípady, ktoré sú už na Najvyššom súde, by mohla dostať generálna prokuratúra.

Verzií, ako chce štvrtá vláda Roberta Fica zasiahnuť do prebiehajúcich konaní, je v tomto momente zrejme viac. Môže ísť aj o zmeny Špecializovaného trestného súdu.

Podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Lucia Plaváková hovorí, že čítala koaličný návrh, v ktorom sú miernejšie úpravy špeciálnej prokuratúry. Juraj Šeliga z Demokratov zasa hovorí o zrušení špeciálnej prokuratúry aj Špecializovaného trestného súdu.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) neprezradil, čo presne chce vláda meniť. Ministerstvo tvrdí, že existuje viacero alternatív a návrh zverejní až v momente, keď na ňom bude zhoda.

O svojich plánoch v pondelok rokoval v Bruseli premiér Robert Fico, vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák a minister spravodlivosti Boris Susko. Stretli sa s eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom, Denníku N to potvrdila Európska komisia.

Premiér Fico o ceste do Bruselu neinformoval.

V piatok dostala Európska komisia už paragrafové znenie návrhu od Ficovej vlády, ktoré momentálne vyhodnocuje.

Čo je v návrhu: Presun prokurátorov pod Žilinku a prípadov krajským prokuratúram

Prípady prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry by sa podľa návrhu, ktorý má k dispozícii Denník N, rozdelili

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

Ficova vláda

Hlas

Robert Fico

Smer

Špecializovaný trestný súd

Úrad špeciálnej prokuratúry

Slovensko

Teraz najčítanejšie