Denník N

Ficovi ľudia zneužili protitotalitnú pieseň, aby dehonestovali expertov na propagandu. Skupina Bez ladu a skladu sa ohradila

Bez ladu a skladu majú dôkladný archív. Je v ňom aj jeden z prvých portrétov kapely, ktorý vznikol v detskej izbe Kaščákovcov v roku 1987. Foto – O. Nepily
Bez ladu a skladu majú dôkladný archív. Je v ňom aj jeden z prvých portrétov kapely, ktorý vznikol v detskej izbe Kaščákovcov v roku 1987. Foto – O. Nepily

Riaditeľ úradu vlády Juraj Gedra chce zakročiť proti reláciám, v ktorých vystupujú bývalí štátni odborníci na strategickú komunikáciu. Avizoval podnet na reláciu Rádia Expres Braňo Závodský Naživo, kde v piatok dostali priestor končiaci úradníci Miroslava Sawiris a Daniel Milo.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Riaditeľ kancelárie úradu vlády Juraj Gedra sa vo štvrtok zviditeľnil kritikou vládnych úradníkov, ktorí sa snažili predchádzať kremeľskej propagande, homofóbii či zdravotníckym hoaxom.

Vo štvrtok nahral video spolu s ďalším politikom Smeru Richardom Glückom, ktorý sa stal krátko pred voľbami známy tým, že udrel do tváre Igora Matoviča. Úradníkov z oddelení na strategickú komunikáciu obvinili, že prejavovali „totalitné chúťky“ a správali sa ako „cenzori a dozorcovia“.

„Náplňou ich práce boli nátlakové komunikačné kampane pri očkovaní, testovaní, vojne na Ukrajine či presadzovanie gender ideológie. Toto sú témy, ktoré ich trápili a štát ich platil z našich daní,“ hovorí Gedra na nahrávke z úradu vlády.

Video uviedol textom známej protitotalitnej pesničky „Píšte všetci modrým perom“, ktorú koncom 80. rokov zložila skupina Bez ladu a skladu.

„Slová pesničky od legendárnej kapely Bez ladu a skladu absolútne vystihujú to, čo sme našli v komunikačných materiáloch po mimovládkach na čele s Globsecom na úrade vlády,“ povedal Gedra.

Donedávna menej známi i menej úspešní politici Smeru Gedra a Glück sa snažia zviditeľniť na Facebooku okrem iného aj prostredníctvom kritiky úradníkov, ktorí sa venovali dezinformáciám.

Kapela sa ohradila

Spevák Bez ladu a skladu a organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák poslal v piatok médiám vyhlásenie, v ktorom video Gedru a Glücka hudobná skupina označila za prejav „absolútneho nepochopenia samotného textu, jeho posolstva a pohľadu našej skupiny na spravovanie štátnych inštitúcií.“

„Ohradzujeme sa voči manipuláciám, akými s použitím našej tvorby predstavitelia štátnej moci za

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Slovensko

Teraz najčítanejšie