Denník N

Taraba chce rušiť projekty, ktoré majú zlepšiť stav rýb, ochrániť zdroje pitnej vody a obnoviť pastvu

Rieka Belá. Foto – Soňa Mäkká
Rieka Belá. Foto – Soňa Mäkká

Minister životného prostredia Tomáš Taraba nechce podpísať spolufinancovanie projektov mimovládok, ktoré na ne získali väčšiu časť peňazí z európskeho programu LIFE. Milióny z nich majú ísť pritom aj štátnym organizáciám, ktoré sú partnerom projektu, v projekte Živé rieky dokonca hlavou projektu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba na sociálnej sieti oznámil, že zrušil prvé projekty mimovládnych organizácií za 13 miliónov eur a podporovať bude len projekty, ktoré majú prínos pre ľudí a prírodu. O ktoré projekty ide, nešpecifikoval. Na otázky Denníka N ministerstvo odpovedalo, že sa k téme vyjadrí na tlačovej konferencii.

„Na stole som mal projekty na kadejaké aktivity za 13 miliónov eur. Zdôrazňujem, nemám nič proti ochrane prírody, ale v čase, keď máme 1600 obcí bez kanalizácie, sú tu obce bez vodovodov, nemajú moderné osvetlenie, ohrozujeme spodné vody toxickými látkami, tak tieto úzke skupinky ľudí pre mňa prioritou nie sú,“ povedal Taraba pre Plus 1 deň. Chce podávať aj trestné oznámenia, zatiaľ nehovorí, v súvislosti s čím.

Rieky, vtáky, motýle, pastviny

Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa v poslednom čase kritizoval dva projekty, ktoré získali peniaze z európskeho finančného programu LIFE a následne sa prihlásili do výzvy ministerstva životného prostredia. Schválila ich Rada environmentálnych projektov a už čakajú len na podpis ministra.

Jedným z nich je projekt Živé rieky Living Rivers, kde je koordinátorom a príjemcom peňazí štátny Výskumný ústav vodného hospodárstva, ktorý patrí pod ministerstvo životného prostredia. Partnermi vo veľkom desaťročnom projekte zameranom na zlepšenie ekologického stavu štyroch slovenských riek sú ďalšie organizácie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Príroda

Tomáš Taraba

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie