Denník N

Češka viedla plastickú chirurgiu v Gaze: Nemusela som chodiť zahalená, kolegovia ma rešpektovali

Vanesa Lovětínská. Foto - Ludvík Hradilek/Deník N
Vanesa Lovětínská. Foto – Ludvík Hradilek/Deník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Česká lekárka Vanesa Lovětínská odcestovala na svoju prvú zahraničnú misiu s Lekármi bez hraníc do Pásma Gazy rok predtým, než Hamas zaútočil na Izrael a ten reagoval tvrdou odvetou. Na plastickej chirurgii v nemocnici Al-Šífa, ktorá sa ocitla v centre svetovej pozornosti, videla aj preväzy popálených bez anestézie a zažila vďaku, rešpekt aj spoločné obedy.

V rozhovore sme sa jej pýtali:

  • ako sa prechádzala hranica z Izraela do Gazy a prečo by sa tu Franz Kafka vyžíval;
  • ako sa k nej správali palestínski kolegovia;
  • aké opatrenia museli dodržiavať;
  • ako riadiť tím, a dokonca aj riaditeľa;
  • čo robiť, keď si niekto popáli 85 percent tela.

Ako sa dostane plastický chirurg do Gazy a čo tam robí?

Bola to moja prvá misia s Lekármi bez hraníc. Do Gazy som išla úplne sama. V Jeruzaleme som sa dozvedela, ako sa do Gazy dostanem – ako prekročím hranice. So všetkými detailmi, aj do ktorých dverí kedy vstúpiť a pri ktorej priehradke čo ukázať.

Podarilo sa vám prekročiť hranicu bez problémov?

Bolo to tam ako v Zámku od Franza Kafku. Veľmi zložité.

Nikto ma nesmel sprevádzať. Najskôr bola izraelská časť: predo mnou štvoro dverí, podľa inštrukcií najskôr vojdem do dverí číslo 2.

Vedela som, že tam je priehradka naľavo a čo mám na nej predložiť. Musela som vyjsť von a zase vojsť do dverí číslo 1 a tam ukázať toto…

Nasleduje štvorka…

Všetko bolo podľa plánu. Paradoxné bolo, že všetky dvere viedli do tej istej miestnosti, len tam boli rôzne priečky. No miestnosť bola prepojená ako na pošte. A vy vždy vyjdete von a inými dverami znovu vojdete. Kafka.

Báli ste sa?

Bola som pripravená na to, že mi budú kontrolovať telesné otvory, aj keď to by pripadalo do úvahy skôr cestou späť, z Gazy do Izraela.

Tak sa dajú aj prenášať výbušniny?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Rozhovory

Silné ženy

Zdravotníctvo

Svet

Teraz najčítanejšie