Denník N

„Pláva“ v dunách a nepotrebuje piť vodu. Vedci objavili jedinečné zviera považované za vyhynuté

Zlatokrt Wintonov. Foto - TASR/AP
Zlatokrt Wintonov. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ich pátranie trvalo dva roky a zahŕňalo nekonečný počet prechádzok s borderskou kóliou Jessie. Vedci úzkostlivo sledovali každý jej pohyb a vždy, keď Jessie zachytila stopu, odobrali vzorku pôdy.

Hľadali zlatokrta Wintonovho (Cryptochloris wintoni) – drobného slepého cicavca, ktorého naposledy videli živého v roku 1936. Výskumníci z organizácie Endangered Wildlife Trust a z Pretórijskej univerzity ho však teraz opäť objavili. Výsledky svojho výskumu zverejnili v časopise Biodiversity and Conservation.

Zlatokrty sú jedinečné zvieratá žijúce v subsaharskej Afrike. Vzhľadom aj spôsobom života sa podobajú na krty, ale nie sú s nimi príbuzné. Názov dostali podľa svojej trblietavej srsti, hoci nie všetky druhy sú sfarbené do zlatista.

Vedci rozoznávajú 21 druhov zlatokrtov, z ktorých niektoré sú bežné a iné kriticky ohrozené. Zlatokrta Wintonovho roky považovali za vyhynutého, no tohtoročné fotografie živého jedinca na pláži v Port Nolloth na západnom pobreží Juhoafrickej republiky dokázali opak.

Terénny výskum sa uskutočnil v roku 2021 a výskumníci už vtedy tušili, že zlatokrt Wintonov nevyhynul.

Keďže sa však veľmi podobá na iné druhy zlatokrtov, s definitívnym potvrdením museli čakať do roku 2022, kým im juhoafrické múzeum poskytlo vzorku DNA starú niekoľko desaťročí na porovnanie. Sekvencie DNA sa zhodovali.

„Bolo vzrušujúce byť súčasťou tímu, ktorý pátral po druhu považovanom za vyhynutý. To, že sme jedného našli, bolo skvelým bonusom na záver,“ povedala podľa denníka The Guardian ochranárka z Endangered Wildlife Trust Esther Matthewová.

Pátranie ako z detektívky

Pátranie po zlatokrtovi bolo mimoriadne zložité, čo vyplýva z jeho jedinečnosti a spôsobu života. Zlatokrty vylučujú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Pekné veci

Príroda

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie