Denník N

Bývalý administrátor Facebooku polície Púchovský: Tri minúty po zverejnení príspevku mi volali, že ministrovi sa nepáči

Foto N - Tomáš Pobuda
Foto N – Tomáš Pobuda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dávid Púchovský od roku 2017 spravoval sociálne účty slovenskej polície vrátane stránky Hoaxy a podvody. Koncom novembra na pozícií skončil na vlastnú žiadosť. Hovorí, že dôvodom boli neodborné zásahy do strategickej komunikácie polície zo strany ministerstva vnútra. Od 1. decembra je poslaneckým asistentom Jaroslava Spišiaka (PS).

V rozhovore hovorí:

  • ktorý príspevok musel na žiadosť ministra vnútra vymazať;
  • o snahách vedenia „upratať“ ho na inú pozíciu;
  • prečo sa v roku 2015 rozhodol pracovať na ministerstve vnútra, ktoré vtedy viedol Robert Kaliňák;
  • ako budú pokračovať Hoaxy a podvody;
  • prečo sa rozhodol pracovať v politike.

Keď ste v polovici novembra podali na polícii výpoveď, napísali ste, že je to z dôvodu neodborných zásahov do strategickej komunikácie polície zo strany ministerstva vnútra, pre ktoré nie je možné zabezpečovať obranyschopnosť Slovenskej republiky voči hybridným hrozbám na takej úrovni ako doposiaľ. Vtedy ste ešte ako zamestnanec polície nemohli hovoriť viac. Môžete teraz vysvetliť, o aké zásahy išlo?

Mal som informácie už dávno predtým, že keď príde táto koalícia k moci, tímy proti dezinformáciám budú značne obmedzené alebo zrušené. A takisto, že polícia sa prestane venovať hybridným hrozbám. Podľa niektorých ľudí to nie je téma pre políciu, čo je pre mňa absolútne absurdné.

Povedal som si, že ďalej budem robiť svoju prácu, pretože od roku 2017, odkedy som riešil sociálne siete polície, som nebol zvyknutý, že by mi do nej zasahoval nejaký politik. Vedel som však, že nastane okamih, keď dôjde k nejakému konkrétnemu kroku, ktorý ma len utvrdí v tom, že s nimi nemôžem ďalej spolupracovať.

A ten konkrétny krok bol status, ktorý sme zverejnili ohľadom starého známeho hoaxu o mobilizácii Slovákov na Ukrajinu. Šíril sa na jar a ľudia vtedy podávali desaťtisíce žiadostí, aby neboli mobilizovaní v prípade vojny. No a prešiel september, keď mala podľa toho hoaxu prísť mobilizácia. Neskôr to bolo prezentované tak, že to bude v dôsledku volieb, no nič sa nedialo. Tak sme vydali jednoduchý textový status, kde sme pripomenuli, že už je november, čo sa stalo s tým hoaxom? To je naša taktika, pripomínať hoaxy, ktoré sa nenaplnili. Vydali sme status a o tri minúty neskôr som mal telefonát, že pán minister si želá stiahnutie tohto príspevku.

Ktorý minister?

Minister vnútra (Matúš Šutaj Eštok z Hlasu – pozn. red.).

Čo ste spravili potom?

Nechal som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie