Denník N

Šimkovičová a hoaxy: už ste videli muchu, ktorá by prispela na kúpu mucholapky? (udalosti týždňa)

Petková, Štrasser, Tódová, Hudák a Javorský vyberajú udalosť, prešľap, podcenený moment a citát týždňa.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu

Udalosť týždňa

Parlament tento týždeň odvolával ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas), ktorý svoje pôsobenie vo vláde naštartoval raketovými čistkami v polícii. Mimo funkcie postavil aj policajtov, ktorí mali ochranu úradu na pomoc oznamovateľom korupcie.

Samotná udalosť dopadla podľa očakávania, Šutaj Eštok sa vo vláde udržal. Najdôležitejšiu správu z odvolávania však vyslal jeho koaličný partner, minister Tomáš Taraba (nominant SNS). Ten vyhlásil, že koalícia už pripravuje novelu, aby oslabila postavenie úradu, ktorý pomáha oznamovateľom korupcie. Úrad podľa neho „betónuje“ vo funkciách ľudí, a preto chcú pootvárať prípady, v ktorých sa angažuje. Tomáš Taraba poslal verejnosti jasný odkaz: teraz sme tu my a s korupciou nás neotravujte, nielenže sa nebude vyšetrovať, ani ju nenahlasujte.

Podcenená udalosť

Poslanca SNS Karola Farkašovského pobúrila cena chleba s masťou za 8,90 eura. Nepochopil, že išlo len o vtip satirickej stránky. Neskôr sa posťažoval na digitálne prostredie, v ktorom „len tak zo žartu môže niekto nachytávať iných uvedením fotografie do obehu“. Možno keby jeho ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) nezrušila výzvu, z ktorej malo ísť 300-tisíc eur na boj proti dezinformáciám, zvýšila by digitálnu gramotnosť národa a aj Farkašovský by vedel rozoznať spravodajskú fotografiu od memečka.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Udalosti týždňa

Slovensko

Teraz najčítanejšie