Denník N

Nová výstavba v Bratislave je rekordne nízka – zmení to ďalšia etapa projektu Čerešne s 255 bytmi

Tretia etapa projektu s názvom Čerešne Residence, ktorej výstavbu ITB Development práve začína, s plánovaným ukončením v roku 2026, prinesie do lokality na Poliankach ďalších 255 bytov. Zdroj: ITB Development
Tretia etapa projektu s názvom Čerešne Residence, ktorej výstavbu ITB Development práve začína, s plánovaným ukončením v roku 2026, prinesie do lokality na Poliankach ďalších 255 bytov. Zdroj: ITB Development

V období, keď tempo novej výstavby v hlavnom meste dosahuje historické minimum za ostatných 20 rokov, sa rozbieha ďalšia etapa veľkého rezidenčného projektu na začiatku Dúbravky. Developer ITB Development začína s výstavbou 255 bytov v rámci projektu Čerešne. Ten ponúka podľa dát za prvý polrok 2023 najžiadanejšie nové bývanie na trhu.

Podľa údajov Štatistického úradu SR z konca druhého štvrťroka 2023 klesol na Slovensku medziročne  počet vydaných stavebných povolení o viac ako štvrtinu. Trend poklesu novej výstavby bol zreteľný aj v predošlých štvrťrokoch, stáva sa však čoraz výraznejší. V Bratislavskom kraji, kde sa dlhodobo stavia najviac rezidenčných projektov, sa výstavba nových bytov na základe dát z júna dokonca prepadla na najnižšiu úroveň za ostatné dve dekády. V hlavnom meste sa začalo na jar stavať len 430 bytov, čo je najmenej od začiatku roka 2003. Medziročne to predstavuje spomalenie novej výstavby až o vyše 56 %, oproti 5-ročnému priemeru vývoja pred pandémiou až o 67 %.

V období, keď tempo novej výstavby v hlavnom meste dosahuje historické minimum za ostatných 20 rokov, sa rozbieha ďalšia etapa veľkého rezidenčného projektu na začiatku Dúbravky.

Predaje novostavieb sú len tretinové – Čerešne sú výnimkou 

Pozastavenie výstavby novostavieb odzrkadľuje celkové ochladenie trhu a znižovanie dopytu v dôsledku rastu úrokových sadzieb hypotekárnych úverov, ktoré sa začalo prejavovať od jesene minulého roka. V dôsledku toho je pre developerov náročné dosahovať úroveň predpredaja, potrebnú pre bankové financovanie plánovanej výstavby.

Aktuálne je celková výkonnosť trhu pri predaji novostavieb v Bratislave na úrovni 30-40 % priemerných predajov. Akokoľvek negatívne znie táto situácia pre developerov, snažili sme sa jej chopiť ako výzvy, aby sme bariéry pre kúpu odbúrali. To sa nám, dôrazom na kvalitu ponúkaného bývania a inovatívne riešenia prefinancovania v prospech kupujúcich, podarilo. V Čerešniach sa nám darí predávať viac bytov ako v rovnakom období minulého roka,“ hovorí Ivan Rolný, člen predstavenstva ITB Development. Úspech projektu Čerešne v bratislavských Poliankach dokazuje aj porovnanie dát nezávislého startupu BuiltMind, ktorý skúma predaje cez webové stránky developerov. Developer Čerešní podľa neho predal za prvý polrok najviac bytov spomedzi všetkých rezidenčných projektov v Bratislave.

Tretia etapa Čerešní ďalej rozvíja unikátny koncept aktívneho susedského života v spoločných vnútroblokoch. Zdroj: ITB Development

V Dúbravke pokračuje výstavba novej atraktívnej štvrte 

Súbor bytových domov v juhovýchodnej časti Dúbravky sa postupne mení na novú obytnú štvrť. V rámci dvoch skolaudovaných etáp tu vyrástlo takmer 420 bytov a apartmánov, v ktorých si našlo bývanie odhadom už viac ako 1000 obyvateľov. Tretia etapa projektu s názvom Čerešne Residence, ktorej výstavbu ITB Development práve začína, s plánovaným ukončením v roku 2026, prinesie do lokality ďalších 255 bytov.

V čase pozastavených projektov developerov a zamrznutej novej výstavby bytov môžeme ohlásiť spustenie jedného z najväčších rezidenčných projektov, aké budú aktuálne na Slovensku rozostavané. Veríme projektu Čerešne, ktorý má do budúcna obrovský potenciál rastu hodnoty bývania. Platí to po stránke projektu samotného ako aj jeho lokality. Ohlasy už zabývaných majiteľov dokazujú, že najmä z pohľadu mladých rodín ide o projekt, ktorý môže vytvoriť ideálne prostredie pre život,“ vysvetľuje Ivan Rolný. Developer má dohodnuté financovanie výstavby v spolupráci s Tatra bankou. Generálnym zhotoviteľom je spoločnosť ISE, ktorá realizovala druhú etapu Čerešní aj prémiový rezidenčný projekt developera Gansberg Koliba. „Zhotoviteľ, v minulosti ocenený aj prestížnou cenou medzi stavebnými firmami na Slovensku, je zárukou vysokej kvality a včasného dokončenia výstavby,“ dodáva Ivan Rolný.

Nový technologický a energetický štandard na trhu nehnuteľností v Bratislave

Developer treťou etapou projektu nadväzuje na kľúčové benefity bývania, ktoré priniesol už existujúcou výstavbou. „Medzi našimi klientmi vidno trend zvyšujúcich sa nárokov na štandard vyhotovenia bytu, vrátane technologickej vyspelosti a energetickej úspornosti, rastie záujem o priestranné výmery a tiež komunitné bývanie, naviazané na vnútrobloky,“ vysvetľuje zástupca ITB Development, ktorý ponúka v Čerešniach spomedzi novostavieb v hlavnom meste najväčší podiel 3- a 4-izbových bytov s väčšou rozlohou.

Developer treťou etapa projektu nadväzuje na kľúčové benefity bývania, ktoré priniesol už existujúcou výstavbou. Zdroj: ITB Development

Tretia etapa Čerešní ďalej rozvíja unikátny koncept aktívneho susedského života v spoločných vnútroblokoch. Umožní to rozšírenie doterajšieho komplexu o tri nové budovy a dva vnútrobloky, na ktorých vysoko oceňovanom architektonickom vyhotovení sa podieľala opäť kancelária Architekti Šebo Lichý. Projekt Čerešne oproti porovnateľnému výberu bytov na trhu poskytuje nadštandardné vybavenie. Byty z tretej etapy budú disponovať vysokým štandardom povrchov vrátane drevených podláh, prémiovou sanitou značky Villeroy & Boch, bezfalcovými interiérovými dverami nadštandardnej výšky či stropným chladením a vykurovaním. Novostavby budú zároveň dosahovať najvyššiu energetickú triedu A0+. Dokončením tejto etapy tak Čerešne obohatia bratislavský trh nehnuteľností o nový technologický a energetický štandard.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bývanie a záhrada, Slovensko

Teraz najčítanejšie