Denník N

Bulharský premiér stojí jasne na strane Ukrajiny. Doma je však len bábkou, hovorí novinár (profil týždňa) 

Bulharský premiér Nikolai Denkov. Ilustrácia - MidJourney
Bulharský premiér Nikolai Denkov. Ilustrácia – MidJourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V mnohých prieskumoch patrí Slovensko spolu s Bulharskom k najviac proruským krajinám v Európskej únii. Napríklad prieskum Globsecu z jari hovorí, že v tom čase 34 percent občanov Slovenska a 32 percent občanov Bulharska tvrdilo, že za ruskú vojnu na Ukrajine môže Západ, ktorý provokoval Rusko, prípadne samotná Ukrajina (17 a 15 percent).

Bolo to jednoznačne najviac z ôsmich skúmaných východoeurópskych krajín.

Od júna má však Bulharsko vládu, ktorá sa dá pokojne označiť za jasne proukrajinskú. Bulharský parlament schválil minulý týždeň ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine. V septembri Bulharsko – na rozdiel od Poľska, Slovenska a Maďarska – zrušilo zákaz dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny napriek protestom miestnych farmárov.

Tvárou „proukrajinského Bulharska“ je nový premiér Nikolaj Denkov. Pred týždňom mal napríklad prejav v Európskom parlamente, kde povedal, že „brániť Ukrajinu znamená brániť Európu“.

Proukrajinskú politiku novej vlády si cenia aj v Kyjive. Denkov sa dostal do spoločnosti britského premiéra Rishiho Sunaka a nemeckého kancelára Olafa Scholza, s ktorými vo štvrtok telefonoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Poďakoval som mu za silný prejav v Európskom parlamente a aj za principiálny postoj jeho vlády v otázke podpory Ukrajiny,“ napísal Zelenskyj na sieti X.

Bulharský novinár Nikolaj Marčenko však vraví, že proukrajinský imidž v zahraničí je jedna vec, no politická realita doma druhá. Denkov je podľa neho skôr

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie