Denník N

Marián Leško: Je choré, že sa vôbec Gašpar spomína ako šéf SIS

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Starosť o krajinu je to posledné, čo je tejto vláde vlastné, hovorí politický analytik a komentátor Marián Leško o vláde Roberta Fica.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sa v stredu stretla koaličná rada, úrad vlády poslal iba jednu vetu: „Dnes zasadla koaličná rada a prijala rozhodnutia pre ďalší postup pri dosahovaní cieľov vlády Slovenskej republiky.“ Takto nejako to znelo aj za socializmu?

S malými odlišnosťami. Vtedy to bol ústredný výbor strany a neboli to úlohy alebo ciele vlády, ale ciele 14., 15., 16. zjazdu. Ale pokiaľ ide o hĺbku, všestrannosť a zásadnosť tohto vyhlásenia, tak to bolo úplne rovnaké. Je to jednoducho oznámenie v štýle: Nevyrušujte, tu sme pri vládnutí.

Keď sme to skritizovali, Robert Fico poslal ďalší e-mail, v ktorom napísal, že keďže sa sťažujeme, že informuje iba lakonicky, tak posiela dlhšiu správu, a jej súčasťou bol aj takýto vtip: „Lacovi Kamenickému, ktorý sa ma prirodzene pýta na politické postoje k rozpočtu, dávam jednoduchý recept na vyriešenie všetkých prakticky neriešiteľných problémov s rozpočtom. Recept spočíva v otázke, ako dostať štyri slony do dnes už aj na Slovensku slávnej Fiatky 500. Moja odpoveď je jednoduchá, dva slony dopredu a dva dozadu. A keď niekto rozmýšľa nad mojím receptom, jeho zmätok v mysli prehĺbim druhou otázkou. Ako zistíte, že slony sú v kine? No lebo fiatka parkuje pred kinom.“ Ako si pochopil tento vtip?

Oceňujem, že pán premiér už prešiel na nový žáner. Pamätám si, že jeho obľúbené fóry sú typu: Keď nefunguje bordel, netreba vymeniť postele, treba vymeniť dievčatá. Alebo ten, že štatistiky sú ako plavky, zakrývajú to, čo by sme všetci najradšej videli. A podobné štvrtoskupinové fóry. Teraz prešiel na žáner da-da. No v podstate ten vtip mal všetkým odkázať, že „ja si poviem, čo chcem, vás vôbec nepovažujem za partnerov, ktorým by som mal dávať informácie, mne je ľahostajné, čo si myslíte vy, vaši čitatelia, aj ľudia, ktorí ma nevolili, ja tu nie som pre vás“. To je odkaz tohto vtipu.

Ficova správa celkovo nebola hodná predsedu vlády, písal tam, ako vynadal šéfovi ÚRSO a podobne. Keď bol Igor Matovič premiérom, tak sa mu aj v Smere smiali, že sa nevie správať. Ako sa správajú oni?

Myslím si, že sa tak trochu vrátili v čase. V roku 2017 sa dal Robert Fico nafilmovať, ako telefonoval riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne hovoriac „kde chodíte, pán riaditeľ, na tieto hovadiny“, lebo riaditeľ zobral vážne tú úlohu, že má ušetriť dvesto miliónov, tak začal pripravovať nejaký ozdravný program. Výsledok bol, že ho premiér „sprdol“ v priamom prenose. Teraz urobil to isté so šéfom ÚRSO, označil ho za sociálneho teroristu. Toto je štýl komunikácie, ktorý je Ficovi vlastný: čo najviac ponížiť ľudí, ktorí ani nie sú jeho podriadení, lebo to sú ľudia, ktorí šéfujú iným inštitúciám a riadia ich, ale on sa správa ako riaditeľ štátu a podľa toho sa aj vyjadruje.

Ako rozumieť tomu, že sme v zlej ekonomickej situácii, ale vláda ďalej rozdáva peniaze?

Rozdáva, pretože ešte je čas, keď si ľudia pamätajú predvolebné sľuby. Keď si majú vybrať medzi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Slovensko

Teraz najčítanejšie