Denník N

Ankety otvárajú diskusie, ktoré potrebujeme, vravia Kaščák, Kučová a Garaj

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čo znamená správa, že najlepším slovenským albumom všetkých čias sa stal Bolo nás jedenásť? Do akej miery môžu byť ankety o umení objektívne? Ako sa zostavuje zoznam oslovených a ako sa vyhnúť opakujúcim sa konfliktom záujmov?

Anketa Denníka N Najlepšie slovenské albumy otvorila niekoľko tém, o ktorých sa v podcaste V redakcii porozprávali Michal Kaščák z festivalu Pohoda, publicistka Michaela Kučová a redaktor Patrik Garaj s editorom Oliverom Rehákom.

Ako hodnotíte finálnu desiatku ankety Najlepšie slovenské albumy? 

Michaela Kučová: Mne tam nechýba nič zásadné. Zdá sa mi to ako taký očakávaný výsledok, ktorý je ale v poriadku. Sú to naozaj albumy, ktoré vnímam ako veľmi zásadné pre slovenskú kultúru ako takú. Každý z nich je vynikajúci, aj keď ja osobne som teda vyberala iné.

Najmä je však dôležité, čo vlastne anketami chceme povedať a prečo ich robíme. Pre mňa je takáto bilančná anketa o hľadaní, na čom sa zhodneme v tej pestrosti vkusu a prístupov, názorov. Takýto veľký prehľad má povedať niečo o tom, čo sú spoločné východiskové body pre slovenskú kultúru, pre slovenskú hudbu. Výsledok ukazuje, že album Bolo nás jedenásť je významný naprieč generáciami z rôznych aspektov rovnako ako tých ďalších deväť albumov. Nespochybňujem, aké albumy sa dostali do desiatky, ale myslím si, že mohla vyzerať aj inak a že sa vlastne pýtate ľudí, ktorí zastupujú možno iba jeden prístup.

K tomu, ako a koho sme oslovili, sa ešte dostaneme. Vyhral by anketu o najlepší slovenský album Bolo nás jedenásť aj bez koncertného uvedenia na Pohode 2017 a toho, že ste ho s Milanom Lasicom hrávali aj v Štúdiu L+S?

Michal Kaščák: Ja som veľmi rád, že vyhral tento album, lebo je to môj jednoznačný výber. Ak by som o niečom neváhal, tak je to presne tá prvá pozícia. Ak sme k tomu trošku prispeli, tak je to pre mňa česť. Samozrejme, pre nás bola obrovská udalosť, že sme ten album uvádzali, nikdy predtým naživo nezaznel. Veľa sa o ňom tým pádom rozprávalo, ale verím, že sila tohto albumu je taká, že by vyhral tak či tak.

Ako sa dá stručne zhrnúť fenomén Bolo nás jedenásť?

Kaščák: Je to obrovské plus malých scén, nielen slovenskej. My sme vlastne bohatší ľudia, pretože poznáme nielen svetové veci, ale aj dobré veci z našej scény, ktorú ostatní ľudia až tak dobre nepoznajú. Keby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Najlepšie slovenské albumy

Rozhovory

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Kultúra

Teraz najčítanejšie