Denník N

Bieloruský denník: Ceny v Bielorusku rastú, firmy z krajiny odchádzajú. No časť obyvateľstva je s ekonomikou spokojná

Z experimentu psychologičky Barbary Ablamejko na sieti Tiktok. Reprofoto – TikTok (1, 2)
Z experimentu psychologičky Barbary Ablamejko na sieti Tiktok. Reprofoto – TikTok (1, 2)

Ako fungujú sankcie a izolácia od demokratického sveta?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Bielorusko už tri roky žije so sankciami a po začatí plnoformátovej ruskej invázie na Ukrajinu sa naň vzťahujú aj protivojnové obmedzenia. Zdalo sa, že sankcie spôsobia Lukašenkovmu režimu veľa škody a prinútia ho rokovať. Niektorí odborníci uviedli, že sankcie sa dotknú len bežných občanov a diktatúra si s nimi ľahko poradí. Vyzerá to tak, že mýlili sa všetci (aspoň čiastočne).

S bieloruským hospodárstvom sa spája zvláštny paradox. Na jednej strane je podľa rôznych výsledkov otvorených a uzavretých prieskumov zrejmé, že občania Bieloruska majú obavy z rastu cien, nízkych miezd a ekonomických problémov. Na druhej strane tie isté prieskumy a štúdie ukazujú, že značná časť občanov hodnotí hospodárske zmeny v posledných rokoch pozitívne. A keď sa v hospodárstve všetko zlepšuje, život za Lukašenka sa hodnotí čoraz pozitívnejšie.

Ale ako je to možné?

O čo teda ide. Áno, na jednej strane je život v Bielorusku finančne náročnejší. Platy nerastú, bieloruský rubeľ sa znehodnocuje. Ani bieloruské hospodárstvo nerastie a rozpočet krajiny je už roky v deficite. IT firmy odchádzajú úplne alebo prepúšťajú zamestnancov. Ceny výrobkov rastú a ich sortiment sa zužuje, pribúda tovaru z Ruska neslávnej kvality.

A tu sa skrýva tajomstvo, prečo sa ekonomická situácia značnej časti občanov po začatí vojny Ruska proti Ukrajine ešte zlepšila. Odpoveď je jednoduchá: Ruská federácia.

Kým európske a americké firmy z Bieloruska odchádzajú, tie ruské svoju prítomnosť, naopak, zvyšujú. Prijímajú nových zamestnancov, otvárajú nové kancelárie a obchodné zastúpenia a zvyšujú rozpočty na reklamu. Ak sa spýtate Bielorusa, ktorý v akejkoľvek podobe spolupracuje s ruskými firmami, s najväčšou pravdepodobnosťou sa mu bude dariť dobre. V prípade spolupráce s Európou či USA už však nebude všetko také ružové.

A takýto rozvoj časti bieloruského trhu smerom k Rusku so sebou, samozrejme, prináša hrozby. Predstavuje ešte užšiu integráciu Bieloruska a Ruska na najrôznejších úrovniach. A ak hovoríme o európskej budúcnosti bieloruského štátu, potom je súčasná situácia z dlhodobého hľadiska škodlivá. Zároveň nesmieme zabúdať na to, že ľudia v Bielorusku sa jednoducho musia prispôsobiť podmienkam, aby mali čo jesť a kde bývať.

Preto je dôležité, aby na pozadí reštrikcií voči Lukašenkovi vzniklo viac príležitostí na podporu bežných občanov, ktorí nesúhlasia s diktátorským režimom. Bez alternatívy v podobe Európy si mnohí, žiaľ, budú musieť zvyknúť na jedinú dostupnú možnosť v podobe susedného Ruska.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Koľko je v Bielorusku politických väzňov?

Tisíce Bielorusiek a Bielorusov zostávajú vo väzení z politických dôvodov. Ak bol v roku 2020 v prvých mesiacoch po voľbách obľúbený výrok „celý trest si neodsedia“, teraz sa tieto slová vnímajú inak. Z perspektívy roku 2023 už takýto optimizmus vyzerá zvláštne až naivne. Najmä o tom v interview pre kanál TOK hovorí predstaviteľka Spojeného prechodného kabinetu opozície Oľga Gorbunovová. Podľa nej je dnes pri plánovaní akcií rozumnejšie vychádzať z najhoršieho scenára.

1446 politických väzňov, ktorí sú v súčasnosti ku koncu novembra vo väzení – to sú roky života, ktoré strávia nevinní ľudia za mrežami. V prípade niektorých ide o študentský život či dôchodok, pri iných čas s malým dieťaťom alebo blízkym. Čas, ktorý im ukradol Lukašenkov režim, aby si udržal moc.

Prehliadky v prípade opozičnej Koordinačnej rady

Koncom novembra sa v Minsku a ďalších mestách Bieloruska uskutočnili rozsiahle prehliadky a konfiškácie majetku predstaviteľov opozičnej Koordinačnej rady. Rady, ktorej predstavitelia sú z väčšej časti v zahraničí a do ktorej sa plánujú voľby.

Zdá sa, že práve plánovanie volieb sa stalo dôvodom tvrdých represií: príslušníci vtrhávajú do bytov, kde majú registrované bydlisko predstavitelia opozície, a dokonca aj do bytov ich príbuzných. Jedným z cieľov režimu je zrejme to, aby sa volieb do Koordinačnej rady nikto nezúčastnil. Aj keď ešte nie je známe ani to, akým spôsobom sa voľby budú konať. Zastrašovanie sa však už začalo.

Bieloruská polícia sa pripravuje na voľby

Tlačová služba Lukašenkovej polície hovorila o cvičeniach pred voľbami v roku 2024. Na výcviku, ktorý sa konal na letisku Lipki pri Minsku, sa zúčastnilo niekoľko policajných jednotiek.

Podľa fotografií to vyzerá, že bezpečnostné zložky nacvičovali akcie v prípade protestov. Pri cvičeniach sa používala špeciálna technika a niektorí príslušníci mali ručné zbrane. Výcvik sledoval bieloruský minister vnútra Ivan Kubrakov.

Psychologička urobila v Minsku test a zistila, s akými ženami sa stretávajú bieloruskí muži

Bieloruská psychologička Barbara Ablamejková uskutočnila v Minsku experiment, ktorý nazbieral milióny videní na TikToku. Overovala, s akým dievčaťom by sa chcelo stretnúť viac bieloruských chlapcov: so skromným a bojazlivým alebo so sebavedomým a asertívnym?

Mladá žena zaznamenala svoje skúsenosti so zoznamovaním v oboch formátoch a zverejnila ich na TikToku. Než si pozriete videá, tipnite si, pri akom vystupovaní získala na ponuku zoznámenia pozitívnejšie reakcie.

Skromné vystupovanie:

@babybaryyy

Еще больше психологии в инст: babybaryyy #подкатыкпарню

♬ оригинальный звук – BARBARA | ПСИХОЛОГ

Sebavedomé vystupovanie:

@babybaryyy

Больше психологии в инст: babybaryyy

♬ оригинальный звук – BARBARA | ПСИХОЛОГ

Správna odpoveď: s veľkým náskokom vyhral sebavedomý imidž. V komentároch pod videami ľudia diskutujú o experimente a súcitia s chlapmi, ktorí súhlasili so stretnutím, lebo sa pre nich všetko skončilo tým, že sa objavili v zázname.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie