Denník N

High 5ive: Sme rôzni a spolu strážime vodu, hovorí nová fontána vo Viedni

Fontána WirWasser od kolektívu Gelitin. Foto - Wiener Wasser/Zinner
Fontána WirWasser od kolektívu Gelitin. Foto – Wiener Wasser/Zinner

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Projekty rakúskeho umeleckého kolektívu Gelitin nikdy nevyvolajú blahosklonné uspokojenie. Pretože provokujú intelekt, vkus i postoje. Ani s ich novou fontánou vo Viedni to nie je inak. Dielo vyhralo súťaž v zadaní osláviť 150. výročie moderného zásobovania rakúskeho hlavného mesta vodou. Kritici okamžite stáli na štarte.

O čo ide? Gelitin s humorom otvára tému barokovej fontány pre 21. storočie. Namiesto pompéznosti sa tu združila rôznorodá cháska. Sme to my – každý iný s vlastnými kladmi a zápormi. Nevyhnutne rozliční. Spája nás starostlivosť o prežitie. To je základ, na ktorom sa dá stavať. A nemusíme sa pritom brať smrteľne vážne.

Foto – Wiener Wasser/Zinner

*

V jej rodine sa vždy mnoho vecí uchovávalo alebo recyklovalo. Preto aj jej príbytok vyzerá ako archív rôznych predmetov, materiálov a zvyškov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie