Denník N

Izrael chystá dlhú vojnu s Hamasom. Tajné služby chcú pozabíjať jeho lídrov v zahraničí

Izrealský vojak počas operácie v pásme Gazy. Ilustračné foto - TASR/AP
Izrealský vojak počas operácie v pásme Gazy. Ilustračné foto – TASR/AP

Vojna proti Hamasu vstúpila do novej fázy a Izraelčania pripravujú svet na to, že sa neskončí tak rýchlo. USA tlačia na to, aby na juhu Pásma Gazy brali ohľad na civilistov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mníchovské letné olympijské hry v roku 1972 zásadne zmenili izraelský postoj k teroristom, ktorí našli útočisko v zahraničí.

Po desivom masakri izraelských olympionikov sa rozbehla masívna kampaň atentátov po celom svete. Odvtedy sa už žiaden terorista, ktorý sa podieľal na zabíjaní Židov, nemal cítiť bezpečne. A to bez ohľadu na to, kde sa nachádzal.

Keď teroristi z palestínskej skupiny Čierny september zaútočili 5. septembra 1972 na izraelských športovcov a 11 z nich zavraždili, Golda Meir sa ocitla pred ťažkou dilemou.

Masaker počas olympiády vtedajšiu izraelskú premiérku veľmi silno traumatizoval a vedela, že Izrael bude musieť tvrdo zareagovať. Keď za ňou prišli dvaja penzionovaní generáli, pričom jedným z nich bol jej poradca pre boj s terorizmom Aharon Jariv, chvíľu váhala, či má ich návrh podporiť.

Zoznam Goldy Meirovej a jej výčitky Európanom

Nakoniec sa však rozhodla pre ráznu odvetu a prijala ich návrh: izraelské tajné služby identifikujú vodcov Čierneho septembra, lokalizujú ich a zlikvidujú bez ohľadu na to, v ktorej krajine sa nachádzajú.

Meirovú sklamali európske krajiny, ktoré reagovali na časté teroristické útoky proti Židom pomerne laxne. A mníchovský masaker, o ktorom Steven Spielberg neskôr natočil film, jej postoj len pritvrdil.

Ukážka z filmu Mníchov o izraelskej odvete 

„Pošlite chlapcov do akcie,“ povedala nakoniec Meir izraelským generálom.

Rozprávala o svojich desivých spomienkach na holokaust a tragických dejinách židovského národa, ktoré sprevádzalo prenasledovanie a pogromy. Za to, čo sa dialo, podľa nej mohli Európania.

„Pre

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie