Denník N

Čo urobí prezidentka, keď sa dozvie, že Rusi chcú zariadiť v jej krajine víťazstvo krajnej pravice (+ ďalšie tipy, čo pozerať)

Svet včerajška. Foto - Edisonline
Svet včerajška. Foto – Edisonline

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V dnešnom redakčnom výbere z aktuálnej ponuky streamingových služieb nájdete politický triler, novinku režiséra Davida Finchera, sfilmované príbehy šéfkuchára Anthonyho Bourdaina a Napoleona aj českú dokumentárnu tragikomédiu o pandémii.

The Killer (Netflix)

S najnovšou variáciou témy, ako sa nájomný vrah postaví voči ľuďom, ktorí ho platia, prišiel režisér David Fincher.

Viac psychologický než akčný krimitriler je rozdelený do kapitol s mikropríbehmi jednotlivých ľudí stojacich hlavnému hrdinovi v ceste. Michael Fassbender hrá titulnú postavu presne, ako chladnokrvný zabijak pri pomste skúma samého seba. Každá z obetí sa bráni inak a jednu z najzaujímavejších súperiek stvárnila Tilda Swinton.

Je to minimalizmus skvele nasnímaný zväčša v ponurej atmosfére. Celé to má len jediný problém. Keby to nakrútil niekto iný, stačilo by to. Ale na Finchera, autora diel ako Fight Club, Seven či Zodiac, majú jeho fanúšikovia vyššie nároky.

Že tento šesťdesiatnik nepatrí k tvorcom, ktorí už to najlepšie majú za sebou, dokázal nedávno v seriáli Mindhunter. Verme, že keď sa nepodarí urobiť jeho pokračovanie, nájde si silnejší námet, než bola táto filmová adaptácia francúzskeho komiksu The Killer.

Napoleon – v mene umenia (DAFilms.sk)

Aj kultúra môže byť nástrojom moci a vášeň k nej dokáže hýbať dejinami aj krajinami. Presviedča o tom úplne inak uchopený príbeh Napoleona než ten, ktorý je práve v kinách od Ridleyho Scotta. Bez epických bojových scén s tisíckami komparzistov, ale so skvelým sprievodcom a s menej známymi okolnosťami zo života francúzskeho cisára.

Keby sa takto vyučoval dejepis, takmer každý by sa stal fanúšikom histórie. Herec Jeremy Irons vám predstaví rozmer Napoleona ako milovníka umenia. Panovníka, ktorý na vojenskú výpravu do Egypta zobral okrem vojakov aj učencov, čím položil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Tipy na filmy a seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie