Denník N

Predstieranie práva

Originálna fotografia Gottwalda s Clementisom a Karlom Hájkom. Foto – ČTK
Originálna fotografia Gottwalda s Clementisom a Karlom Hájkom. Foto – ČTK

Miesto toho, aby nebojácny národný buditeľ tresol do stola a povedal, že doma si bude robiť, čo chce, uteká do nenávideného Bruselu sa spýtať, či a čo smie – len nám, preboha, ten peňazovod z Únie nezatvorte ako Poliakom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je spisovateľ, prekladateľ a bývalý diplomat

3. decembra 1952 československí stalinisti odsúdili na trest smrti jedenásť iných stalinistov na čele s Rudolfom Slánskym. Kto chce o tom vedieť viac, prečíta si v knihách, a kto chce niečo z toho aj vidieť, nájde na YouTube. Najmä filmový záznam dobovej propagandy je zaujímavý. Slánský sedí na lavici obžalovaných ponížene vklinený na pol zadku medzi dvoma dvojmetrovými esenbákmi a len kúsok od neho sa hniezdi rovnako stiesnený Clementis. Môžeme si len domýšľať, ako to celé profesionálny komunista Slánský prežíval; možno si aj chvíľu myslel, že naozaj urobil niekde chybu a sklamal rodnú stranu. Ale v kútiku duše určite pripustil, že stranu nikdy nesklamal a žiadnu chybu neurobil. Teda len jednu: že je Žid. Clementis síce Žid nebol, ale svojho času ešte z Londýna zapochyboval o pakte Molotova s Ribbentropom, takže viac-menej vedel, že toto je jeho hlavný hriech a nie to, čo naňho chrlí prokurátor Urválek a spol. Navyše bol právnik, a preto presne vedel, čo sa mu odohráva pred očami a čo my vidíme dnes na filmovom zázname spred siedmich desaťročí: že sa tu predstiera právo. Presne podľa svetlého vzoru moskovských procesov cca pätnásť rokov predtým. Právnik Clementis a všetci ostatní právnici v súdnej sieni vedia, že sa skutok nestal – to sa len fúzatý ľudožrút v Kremli chce napiť krvi nehodných. Pozeráme ten film a sledujeme právnika Clementisa, ako sleduje právnikov, ktorí ho súdia, a všetci vedia, ako sa to skončí. Všetci predstierajú, že tu ide o právo, predstierajú, že niečo čítajú vo fascikloch pred sebou, predstierajú listovanie v spisoch, ktoré sú o to hrubšie, o čo väčšia fraška sa tu odohráva, lebo predsa čím hrubší spis, tým ťažší zločin a tým múdrejší je ten, čo v tom spise zadumane listuje.

Od tých čias je predstieranie práva neoddeliteľnou súčasťou (česko)slovenskej histórie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Robert Fico

Komentáre

Teraz najčítanejšie