Denník N

Figeľ, predseda, z ktorého nebude sexsymbol

Ján Figeľ. Foto Facebook Jána Figeľa
Ján Figeľ. Foto Facebook Jána Figeľa

Sledovali sme kampaň kresťanských demokratov. S modernou dobou sa strana mení len veľmi pomaly. Voľby, v ktorých ich terajšie tempo politickej práce nemusí voličom stačiť, už nemusia byť ďaleko.

„Najťažšia úloha hovorkyne KDH Žembovej: Z Figeľa urobím sexsymbol!“ Titulok z októbrového vydania bulvárneho denníka Plus 1 deň mohol stabilných voličov KDH aj vydesiť.

Nataša Žembová, ktorá sa stala hovorkyňou strany potom, čo musela z RTVS odísť po účinkovaní v klipe Aliancie za rodinu, v texte vysvetľovala, že sa snaží urobiť z predsedu strany moderného muža s novým šatníkom.

„Má výhodu, že má chlapčenskú tvár a úsmev. Chceme ho zmeniť a omladiť, aby sa jeho mladý duch prejavil aj navonok,“ povedala denníku Žembová. Dodala tiež, že predsedovi sa nová móda páči, ale „mierne problémy mu robia úzke nohavice“.

Foto - Facebook Jána Figeľa
Foto – Facebook Jána Figeľa

Obliekanie lídra či iných členov predsedníctva v skutočnosti nebude dôvod, prečo má KDH najnižšie preferencie za posledných päť rokov  a stratilo takmer polovicu voličov.

Po tom, čo stranu postupne opustila väčšina jej zaujímavých politikov od Vladimíra Palka, Pavla Minárika, Františka Mikloška, Daniela Lipšica, Jany Žitňanskej až po Radoslava Procházku, KDH len ťažko hľadá niekoho, kto by sa im aspoň trochu vyrovnal.

Spomalenosť strany sa ukázala aj  pri príprave volebnej ankety Denníka N. Strany mali niekoľko dní na poslanie odpovedí. Všetky strany to stihli (vrátane Smeru), iba z KDH, napriek prísľubu, do uzávierky odpovede neprišli. Išlo o otázky o školstve v čase štrajku učiteľov. Hovorkyňa mala prisľúbené odpovede od jednej z nových mladých tvárí, Miroslavy Szitovej. Dvojka na kandidátke strany ich nedodala.

Noviny vyšli bez odpovedí KDH. O pol druhej v noci, po uzávierke, poslala Szitová odpovede: „Ospravedlňujem sa za neskoršiu odpoveď. Ak je to možné, zaraďte odpovede do nasledujúceho čísla denníka.“

Ján Figeľ a Miroslava Szitová. Foto Facebook Jána Figeľa
Ján Figeľ a Miroslava Szitová. Foto Facebook Jána Figeľa

A hoci iní politici o kresťanských demokratoch radi tradujú, že nemusia urobiť vôbec nič a aj tak budú mať vždy svojich osem percent, zdá sa, že v marci 2016 to už platiť nemusí.

Lebo sme katolíčky

„Kto miluje svoju vlasť, volí číslo sedemnásť,“ privoláva prichádzajúcich ľudí poslanec KDH Alojz Přidal na trnavskom mítingu strany.

Jeho najväčším lákadlom je skupina Kandráčovci. Je začiatok februára, hala je plná, stoličky ešte dokladali.

Predvolebný míting KDH v Trnave. Foto N - Peter Kováč
Predvolebný míting KDH v Trnave. Foto N – Peter Kováč

Rovnaké heslo Přidal kričí aj vo vnútri, ľudia tlieskajú. V hľadisku prevládajú staršie ženy, najviac ich poteší, keď im poslanec Július Brocka sľúbil skorší odchod do dôchodku. Za každé dieťa by mali získať pol roka oddychu navyše.

„Sme katolíčky,“ odpovedá skupinka žien na otázku, prečo volia toto hnutie. „Vždy sme ich volili, čo budeme prezliekať kabát?  Kto urobil toľko, čo Figeľ ako eurokomisár?“ pýtajú sa.

„Vždy“ volil kresťanských demokratov aj starší pán, ktorý o sebe hovorí, že bojoval proti komunizmu.

Mladí v tričkách KDH recitujú rovnako ako ich letáky. „Páči sa nám, že považujú rodinu za základnú stavebnú bunku spoločnosti“ a oceňujú, že vedia, čo môžu od tejto strany očakávať, že „neprekvapia ničím novým“.

A hoci sa Figeľ v obtiahnutom tričku a s vetrom vo vlasoch objavil v Bratislave v septembri na Pochode za život – najväčšej občianskej akcii v histórii Slovenska po roku 1989, na mítingoch sa opäť mení na vysokého muža v obleku s hlbokým pohľadom večného politika.

Ján Figeľ. Foto Facebook Jána Figeľa
Ján Figeľ. Foto Facebook Jána Figeľa

„Zdravím vás Trnavčania, Rimania!“ pozdravil halu. Hovorí o dôležitosti rodiny, opakuje zavedenie skoršieho odchodu do dôchodku a pochváli sa aj tým, ako strana so Smerom zmenila ústavu. Pozornosť upadá ako pri každom dlhšom Figeľovom prejave.

No čoskoro si na scénu pozýva svoju manželku. Volá ju „moja milá Marienka“ a počas toho, ako manželka rozpráva, ju drží okolo pliec a pridržiava jej mikrofón. Pani Figeľová pôsobí skromne a z prejavu aj reči tela cítiť, že vystupovanie pred veľkým hľadiskom nevyhľadáva.

Predseda KDH Ján Figeľ so svojou manželkou na predvolebnom mítingu strany v Trnave. Foto N - Peter Kováč
Predseda KDH Ján Figeľ so svojou manželkou na predvolebnom mítingu strany v Trnave. Foto N – Peter Kováč

Jedna volička predsedovi hovorí, že stranu volí preto, že jej záleží na rodine.

„Ešte dievča nevyrástlo, chlapci, berme ho, chlapci, berme ho…budeme s ním tancovati až do rána bieleho,“ pospevujú si o chvíľu všetci spokojne.

Alobal pre Fica

Pred centrálou Smeru na Súmračnej ulici stojí 11. februára asi sto ľudí. Nad hlavami im povievajú útržky toaletného papiera. Protestujú proti rozkrádaniu v zdravotníctve.

V porovnaní s oficiálnou kampaňou strany by nikto nepovedal, že aj toto organizuje niekto z kandidátky KDH.

Na stupienku nad ľuďmi stojí Alojz Hlina, ktorý si s hnutím vyrokoval štyri miesta na kandidátke pre svoju stranu Občania. Hlina vlastní na kandidátke číslo 70, jeho spolustraníci obsadili nasledujúce tri miesta.

„Znova by sme boli iba tí, ktorí by to rozbili,“ hovorí Hlina, prečo sa dohodol s KDH a nekandiduje sám.

Patrí k najviditeľnejším a najinvenčnejším poslancom v kampani. Jeho bilbordy tvorili už od vlaňajšieho leta nápisy HLINA zo slamy.

Keď obhajca manželky bývalého poslanca za Smer Vladimíra Jánoša zverejnil video, na ktorom Jánošová rozpráva, ako si balil peniaze do alobalu, Hlina naložil na nákladné auto obrovský balík zabalený v alobale previazaný mašľou. Rozhodol sa ho doviezť pred luxusný obytný dom Bonaparte pri Bratislavskom hrade, kde býva premiér Robert Fico. Sprevádzali ho policajné autá, vodičovi dali fúkať.

Alobal pre Fica. Foto Facebook Alojza Hlinu
Alobal pre Fica. Foto Facebook Alojza Hlinu

Hlina zorganizoval aj protest pred domom Pavla Pašku v Košiciach či zamuroval pobočku nebankovky, po čom ho zatkla polícia.

Pred štyrmi rokmi sa dostal do parlamentu na kandidátke OĽaNO, s Igorom Matovičom sa však pohádali. Kresťanskí demokrati potom boli preňho jasná voľba, považuje ich za čitateľných a predvídateľných. Viacerí voliči mu to na Facebooku vyčítajú.

„Je to spontánny politik, ktorý má čo ponúknuť,“ oceňuje ho Figeľ, s ktorým už Hlina v rámci klubu KDH chystá aj povolebnú spoluprácu. Tá však zrejme nikdy nebude natoľko úzka, aby Figeľ prišiel na zhromaždenie pod vlajúcimi rolkami toaletného papiera.

Jedným z výraznejších poslancov v kampani, ale aj v parlamente, je podpredseda strany Pavol Zajac, ktorý má číslo sedem. V parlamente ho vyhlásili za najaktívnejšieho poslanca, často sa zapája do diskusie a novinárov upozorňuje na škandály Ficovej vlády.

Až číslo sto má na kandidátke bývalá moderátorka správ RTVS a hovorkyňa Žembová.

„Je to krásne číslo, s ktorým sa dá pekne pracovať. Ak ľudia budú chcieť, tak si ma na hlasovacom lístku nájdu, nech by som mala akékoľvek číslo. Všetko prijímam tak, ako mi to Boh ponúka,“ hodnotí to Žembová, ktorá stelesňuje to, za čo strana bojuje.  Je manželkou, matkou, odhodlanou bojovníčkou za rodinu a manželstvo jedného muža a jednej ženy. Aj za tú cenu, že ju to bude niečo stáť. Kedysi bola mníškou.

O ďalších nových tvárach pred voľbami nepočuť. Do prvej dvadsiatky sa dostala profesorka a prolife aktivistka Eva Grey a organizátor Pochodu za život Marek Michalčík. Predposledné miesto na kandidátke má hovorca Aliancie za rodinu Tomáš Kováčik. To všetko sú kandidáti, ktorí dokážu získavať podporu mimo tradičných a viditeľných kanálov (bilbordy, schránkové noviny, web, Facebook, stranícke mítingy), ktorými komunikujú tradiční politici. Opierajú sa o početné a disciplinované kresťanské spoločenstvá, v ktorých už majú silné pozície.

V KDH však často nejde o to, nakoľko ste aktívny, alebo aké máte výsledky.

Inak by už asi nekandidoval bývalý primátor Hlohovca Peter Dvoran, ktorý sa v meste spriahol so smerákom Ivanom Vargom a v posledných komunálnych voľbách utrpel porážku od nezávislého Miroslava Kollára. „Nerozumiem, prečo sa ma to pýtate, mňa navrhla strana,“ povedal Dvoran na to, či si myslí, že by ešte mal kandidovať za poslanca Národnej rady. Má číslo 87.

Zodpovednosť sa nevyvodzuje ani na oveľa vyšších priečkach. Kandidát KDH na prezidenta a bývalý predseda hnutia Pavol Hrušovský získal v prezidentských voľbách tri percentá. Na kandidátke je veľmi vysoko – číslo osem.

Do väzenia

V decembri pokojnú cestu k ôsmim percentám narušilo hlasovanie jedenástich poslancov, ktorí zahlasovali za to, aby ženy, ktoré podstúpia umelé oplodnenie, išli do väzenia. Zákon obsahoval aj zákaz interrupcie.

Išlo o návrh, ktorí predložili poslanci Jozef Mikloško (KDH), Marián Kvasnička (ex-KDH) a Štefan Kuffa (ex-OĽaNO).

„Vedeli sme, že sú tam viaceré nezrovnalosti. V prvom čítaní sa zo zákona nedá vybrať jedna časť. O zákone sa rokuje a hlasuje tak, ako je napísaný. Druhé čítanie je o tom, aby z toho takéto hlúposti vypadli,“ vysvetľoval podpredseda KDH Zajac.

No priznal, že s hlasovaním mali problémy viacerí ich voliči. „Prišiel za mnou jeden známy, ktorý mi povedal, že za akú hlúposť som to hlasoval. Keď som mu to vysvetlil, tak to pochopil,“ priznal v januári Zajac.

Poslanci, ktorí hlasovali za to, aby ženy išli do väzenia.
Poslanci, ktorí hlasovali za to, aby ženy išli do väzenia.

Tesne po hlasovaní sa Mikloško (75) objavil v Téme dňa v TA3, kde proti nemu v diskusii o potratoch a umelom oplodnení stál Martin Chren zo Skoku. Ďalšej debaty v Hospodárskych novinách sa už však nezúčastnil, pretože mu ju strana zatrhla. Hodinu pred začatím diskusie hovorkyňa Mikloškovu účasť odvolala “z časových dôvodov”. Mikloško, číslo 31 na kandidátke, následne nezdvíhal telefón, hoci deň predtým termín potvrdil.

Nebol to jediný problém, ktorý brat slávnejšieho politika Františka, spôsobil. Hovoril o tom, že KDH by malo vládnuť so Smerom. Pár týždňov nato sa za výroky ospravedlnil. Neodpustil si však poznámku, že „za rok sa ešte všeličo môže stať“ a že „pravicová vláda bola zlepencom“.

Mikloško sa dostal na kandidátku za seniorov KDH, ktorí majú garantované miesto. Krúžkujú ho tisíce voličov. V roku 2010 sa do parlamentu dostal z 50. miesta, v roku 2012 postúpil z 34. na 8. miesto, keď dostal 9 a pol tisíca hlasov. Po odchode Lipšica, Žitňanskej a Procházku je podľa preferenčných krúžkov Mikloško piatym najpopulárnejším politikom KDH.

Predseda Figeľ zvažoval, že Mikloška z kandidátky vyhodí, ale napokon tak neurobil.

Utečencom treba pomôcť

Čo si človek zapamätá z predvolebnej kampane KDH, ak naživo nevidel Kandráčovcov a neodniesol si z mítingu balík výživových doplnkov na kĺby a šľachy od Mariána Faktora, teda bývalého poradcu Dôvery, ktorú vlastní Penta?

V novembri sa na bilbordoch KDH objavila žena s dieťaťom zabaleným do slovenskej vlajky doplnená heslom „bezpečný domov“ a „spokojné rodiny“. KDH hovorilo, že nejde o bezpečie spojené s témou utečencov.

Ján Figeľ na predvolebnom mítingu KDH v Trnave. Foto N - Peter Kováč
Ján Figeľ na predvolebnom mítingu KDH v Trnave. Foto N – Peter Kováč

Tento istý bilbord strana použila už vo voľbách 2010. Vtedy však ženu s dieťaťom dopĺňal iný nápis: Sme cesta k vlastenectvu bez nenávisti.

KDH sa k utečencom nevyjadrovalo nenávistne, kvóty však razantne odmietali. Upozorňovali, že súčasťou migračnej vlny nie sú len moslimovia, ale aj kresťanskí utečenci, ktorým by sme mali pomôcť, pretože sú „najviac prenasledovanou komunitou na Blízkom východe“.

Dodávali tiež, že Slovensko by zvládlo oveľa viac utečencov, ako plánuje prijať. “Aj nám bolo treba pomáhať, keď nebolo slobody,“ pripomínal Figeľ.

A na februárovom mítingu sa už ľudí snažil presvedčiť, že naším problémom je 300-tisíc Slovákov v zahraničí, a nie udalosti v Kolíne nad Rýnom. Tie si budú riešiť Nemci.

Sifón pokazil brept

Je koniec januára a v relácii O 5 minút 12 sedí Ján Figeľ v dueli s Robertom Ficom. Diskutujú o školstve, zdravotníctve, utečencoch. Pri Figeľových nohách je položená tajomná taška.

Krátko nato prichádza asi napamätnejší moment v kampani hnutia. Keď príde reč na školstvo, predseda KDH vytiahne z tašky sifón. „Toto je príklad, že v školstve sa míňa, ale nie tak, a nie tam, kde sa má,“ dôrazne artikuluje Figeľ a niekoľko minút sa zdá, že premiér je v defenzíve. Figeľ upozorňuje na predražený nákup sifónov v rezorte školstva, ktoré ich nakúpilo za 271 eur za kus. On ho kúpil za pár eur. K dokonalosti už chýba len to, aby Figeľ sifón vybalil aj z obalu.

V poslednej minúte je však všetko inak. Fico zvrtne reč na poslanca Ivana Uhliarika, ktorý bol za vlády Ivety Radičovej ministrom zdravotníctva. Nazve ho „Pentliarikom“.

Bežia posledné sekundy relácie a Figeľ má možnosť poslednýkrát zareagovať. „Odmietam toto spojenie, pretože Ivan Pentlia…, Uhliarik narušil mnohé korupčné záujmy strany Smer…“

Kamera prestrihne na Fica, ktorý nedokáže zastaviť smiech. „Ďakujem vám za pozornosť,“ povie moderátor a relácia končí.

Začiatkom februára vyvolal Figeľ rozruch svojím vyjadrením o možnej spolupráci so SNS.  Pre Plus 7 dní povedal, že spoločné vládnutie SNS s KDH, so Sieťou a s Mostom by bolo „prekonaním delenia slovensko-maďarskej vnútroštátnej politiky“.

Most-Híd takúto koalíciu odmieta.

KDH v predvolebnej kampani pomáhali dve ušetrené miliardy Jána Figeľa a jeho spolupracovníkov pri stavaní diaľnic. Zvolali k nim niekoľko tlačoviek a predseda strany ich používal ako argument vo svoj prospech v mnohých debatách. Ako dôkaz, že šetriť sa dá. A chválil sa oprávnene.

„Motoristom prajem bezpečnú jazdu a veľa šťastných kilometrov na tejto novej a nepredraženej diaľnici,“ hovorieval Figeľ. Mal pravdu, ale strane aj tak žiadni noví voliči nepribúdajú.

Postoj KDH k utečencom ani imidž ochrancov rodiny zrejme nie je, napriek modernejšie oblečenému Figeľovi, taký sexi, ako keď si premiér vyzlieka kabát pre premrznuté ženy v krojoch či vyhrnuté rukávy na košeli lídra novej strany.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

KDH

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie