Denník N

Počujete? Už s Ficom vŕtajú

Robert Fico a Tibor Gašpar. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico a Tibor Gašpar. Foto N – Tomáš Benedikovič

Popri hlučnom podmínovávaní právneho štátu sa v súdnych sieňach odohrávajú rovnako závažné bitky o charakter štátu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalý poradca predsedu vlády

Keď bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik bral úplatky a kryl zločincov, špeciálna prokurátora Robertovi Ficovi neprekážala. Keď začala pod vedením Daniela Lipšica konať, zatýkať a obžalúvať „našich ľudí“, zistil, že sa nedá spoľahnúť na skorumpované a vydierateľné osoby, ale treba pre istotu zlikvidovať celú inštitúciu. Veď čo ak sa do jej čela postaví čestný človek.

Takže od momentu, čo sa špeciálna prokuratúra zlikviduje, čo sa zasiahne do Špecializovaného trestného súdu a prijme sa legislatíva v prospech organizovaného zločinu vrátane toho na najvyšších miestach, rozšíri sa aj okruh Ficových spolupáchateľov. Od koaličných poslancov, členov vlády až po štátnych tajomníkov… a možno aj ďalej. Minimálne v morálnom zmysle slova.

A keď sa toto všetko stane a Slovensko hlboko klesne v očiach civilizovaného sveta a Európska únia začne voči týmto spôsobom podnikať právne kroky, začne tlieť aj tridsiaty druhý článok ústavy, podľa ktorého „občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené“.

Tragikomickým paradoxom na tejto veci je, že likvidáciou špeciálnej prokuratúry sa má posilniť generálna prokuratúra. Generálna prokuratúra, náš ústavný garant práva a zákonnosti, sa má podľa predstáv Fica spol. stať garantom rehabilitácie zločincov, zárukou beztrestnosti pre privilegovaných; pod jej dohľadom a s jej súhlasom sa majú oslobodzovať obžalovaní, zastrašovať a odrádzať svedkovia. Bude mať aj na toto žalúdok generálny prokurátor Maroš Žilinka? Uvidíme. Užívaním paragrafu 363 Trestného poriadku vzbudil v niektorých čiernych mysliach veľké nádeje.

Súdna moc – tam sa dejú veci

Za týmto hlučným podmínovávaním právneho štátu sa v súdnych kanceláriách odohrávajú nemenej dôležité bitky. Na spodnej úrovni sa mohol zrodiť precedens, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Komentáre

Teraz najčítanejšie