Denník N

Pripadala som si ako hyena, ale pud mať peniaze bol silnejší, hovorí odsúdená bazárová podvodníčka

Foto - Unsplash
Foto – Unsplash

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kateřina je mladá žena s príjemným hlasom. Príjemne však nepôsobila na desiatky ľudí, ktorých okradla na internetových bazároch. Súd jej za to udelil podmienečné tresty odňatia slobody na dva a štyri roky.

„Bolo to najhoršie obdobie môjho života, veľmi sa za to hanbím,“ hovorí dnes o svojej minulosti.

Rozprávala sa s nami pod podmienkou zachovania anonymity. Redakcia jej identitu pozná a jej tvrdenia overila na základe doložených súdnych rozsudkov.

Kateřina v minulosti podvodníkov nechápala a striktne ich odsudzovala. Potom sa však sama dostala do finančnej tiesne.

„Mala som doma nejaké veci na predaj, nafotila som ich a začala predávať. Ľudia mi peniaze posielali okamžite, často vlastne len na základe dohody. Najskôr som takto prisľúbený tovar naozaj posielala. Lenže potom už moja finančná situácia bola taká, že som ponúkala aj tovar, ktorý som medzičasom predala,“ opisuje.

Následne začala ponúkať aj veci, ktoré nikdy nevlastnila, a tým pádom ich nebolo možné nafotiť. „Keď sa ľudia vypytovali, tvrdila som, že je to z dovozu, a preto im nemôžem poslať fotku,“ vysvetľuje svoje postupy.

Nad následkami v tom čase príliš neuvažovala. „Keď to poviem hlúpo, mne to v tej chvíli vyhovovalo. Nepremýšľala som nad tým, že sa potom môžem dostať na políciu a pred súd, že za to môžem ísť do väzenia,“ pripúšťa Kateřina.

Okrádanie ľudí a finančné problémy jej spôsobili psychické problémy.

„Vyhorela som. Pracovala som deväť rokov v jednej firme. Tú prácu som milovala, ale dávala som jej strašne veľa. Pracovala som vo dvoch prevádzkarňach, na jednu som chodila na rannú zmenu, potom som sa išla domov vyspať a potom som šla na nočnú. Po nočnej som sa opäť išla vyspať, potom na poobednú, z poobednej na nočnú…,“ spomína.

Po rokoch fungovania v tomto režime prišlo už spomenuté vyhorenie. „Už som sa tam nedokázala vrátiť. Nedokázala som fungovať. Nebola som schopná nájsť si ani inú prácu, mne sa chcelo len ležať doma a plakať. Bolo to silné. A tým, že to trvalo takto dva mesiace, mi došli ušetrené finančné rezervy,“ hovorí.

Dnes už vie, že svoju situáciu riešila najhorším možným spôsobom. „Nešla som na úrad práce, nebola som na péenke, takže mi nabehol aj dlh za zdravotnú poisťovňu, pretože som nebola nikde prihlásená. Tým sa začalo to moje najhoršie obdobie,“ hovorí.

Ponúkala aj veci, ktoré nemala

V jednotlivých podvodoch sa Kateřina podľa svojich slov nikdy nevyžívala.

„Uvedomovala som si, že robím zlú vec, ale stále vo mne bol ten pocit, že potrebujem mať čo jesť, potrebujem mať peniaze. A hovorila som si: ‚Sú to tri-štyri stovky (zhruba 12 až 17 eur). Toho človeka to nezabije a mne to zaplatí jedlo na dva dni.‘ Ale som veľmi nervný človek a vždy som v tých situáciách cítila veľmi nepríjemný pocit, veľmi mi búšilo srdce,“ opisuje mladá žena.

Kateřinine podvody však v ráde nižších stoviek českých korún nezostali.

„Neskôr to začalo fungovať vo väčšom, potom už išlo o čiastky v rádoch tisícov. Môj najväčší skutok bol jedenásťtisíc (453 eur), bolo to za náplne do nahrievacích cigariet. Tvrdila som, že sú z Poľska, z Ukrajiny, ale sama som ich nikdy nemala,“ priznáva. Okrem náplní do nahrievacích cigariet ponúkala napríklad „lieky“ na chudnutie.

„Nakoniec aj rôzne ďalšie ‚lieky‘. Pretože keď sa ma spýtali, či mám aj niečo ďalšie než na to chudnutie, tak som im, samozrejme, povedala, že áno,“ priznáva.

Najhorší pocit mala vo chvíľach, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Životy žien

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie