Denník N

Predseda NKÚ Andrassy: Sulík bagatelizuje, za Expo v Dubaji nesie minimálne politickú zodpovednosť

Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy. Foto N - Tomáš Pobuda
Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy. Foto N – Tomáš Pobuda

Podľa toho, čo Peter Kotlár hovorí, nemá o fungovaní NKÚ predstavu a je otázne, či by bol kompetentným ústavným činiteľom, vraví o nápade, že by poslanec za SNS z postu podpredsedu NKÚ vyšetroval manažment covidu, predseda úradu Ľubomír Andrassy.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ľubomír Andrassy (50) je predsedom Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), v minulosti bol politikom.

V rozhovore hovorí:

  • o svojich vzťahoch so Smerom a o názore na Hlas;
  • o tom, či by mal NKÚ prešetrovať manažment pandémie;
  • o nákupe vakcín proti covidu na európskej úrovni
  • aj o tom, či Sulík nesie zodpovednosť za problémy s výstavou Expo.

Pri voľbe šéfa NKÚ existoval úzus, že by to mal byť človek z prostredia, ktoré je opozičné voči aktuálnej moci. Vás do funkcie navrhla poslankyňa OĽaNO Mária Šofranko, dostali ste hlasy vtedajších vládnucich strán OĽaNO a Sme rodina, ale mohli argumentovať, že ste ľavičiar, z prostredia SDĽ, exporadca ministra Smeru. Máme po voľbách, vláda sa zmenila: ešte stále ste opozičný predseda NKÚ?

Nikdy som sa necítil ani ako koaličný predseda, ani ako opozičný. Najvyšší kontrolný úrad je inštitúciou, ktorá nemá do svojho rozhodovania a činnosti vnášať straníckosť. Máme slúžiť poslaniu tejto inštitúcie. Máme dávať spätnú väzbu politikom, či sú ich rozhodnutia v súlade so zákonom, či financie, o ktorých rozhodujú, padajú na úrodnú pôdu, či sa napĺňajú ciele, ktoré sú.

Mandát predsedu a podpredsedov NKÚ je sedemročný, čo dáva určitú stabilitu; predpoklad, že v jednom volebnom období síce môžete byť možno bližšie jedným – na základe toho, kde ste v minulosti pôsobili –, ale to ďalšie obdobie zas iným. Vaša práca ukáže, či držíte líniu nezávislosti a nestrannosti.

Dalo by sa odpovedať aj tak, že vás môžeme aj teraz považovať za opozičného predsedu, lebo súčasní vládni politici vašu voľbu kritizovali. Peter Pellegrini dokonca pripomínal, že okrem poslancov OĽaNO a Sme rodina za vás hlasovali takzvaní kuffovci a poslanci ĽSNS. Pellegrini vtedy hovoril o koalícii temna, aj keď teda – čisto technicky – s jej časťou dnes vytvoril vládu. Dotklo sa vás vyjadrenie, že vás zvolili „temnou väčšinou“?

Musím povedať, že vnútorne áno. Najprv som mal označenie, že som červený, potom môžem byť zelený, nakoniec som mal byť hnedý; bez ohľadu na to, čo som prinášal do pozície, v ktorej pracujem alebo v ktorej som pracoval. Možno nevyzerám, ale som ešte mladý. V roku 1989, keď došlo k celospoločenským zmenám, som mal len šestnásť rokov. V živote som nebol v komunistickej strane.

Počas generálneho štrajku po novembrových udalostiach som bol na námestí, viedol som mládežnícke aktivity, bol som ten, kto presadzoval humanizáciu, napríklad do ozbrojených síl. Ale to si nikto nevšímal. Potom príde politický zápas, niekto potrebuje hovoriť o tom, či post predsedu NKÚ má patriť opozícii alebo koalícii, a zrazu sa na vás vyleje vedro špiny.

Toto je asi to dno slovenskej politiky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

Richard Sulík

Rozhovory

Smer

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie