Denník N

Najkrajšie poľské vianočné trhy sú v Gdansku. Z východného Slovenska sa tam dostanete ľahko aj bez auta

Vianočné trhy v Gdansku v minulosti. Foto - Flickr/julochka
Vianočné trhy v Gdansku v minulosti. Foto – Flickr/julochka

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minulé leto bolo medzi Slovákmi a Čechmi turistickým hitom poľské pobrežie Baltského mora, najmä Gdansk, Sopot, Gdyňa a polostrov Hel. Kým menšie mestá pri Baltskom mori sú atraktívne najmä v lete, Gdansk sa tento rok môže stať obľúbenou destináciou Slovákov na vianočné, silvestrovské a zimné dovolenky.

Slováci obľubujú najmä miestne vianočné trhy, ktoré sú mimoriadne krásne a podľa mnohých aj krajšie ako tie v Krakove či vo Varšave. Málokto vie, že po dlhých rokoch je tento rok celkom dobrá ponuka dostať sa do Gdanska verejnou dopravou z východného Slovenska – za jednosmernú cestu z Bardejova či Prešova zaplatíte len 20-30 eur, väčšinou cesty sa k moru komfortne odveziete vlakom, a na vlakovú stanicu pri slovenských hraniciach pohodlným autobusom z Bardejova.

Záujem o Baltické more

Donedávna Slováci o poľské Baltické more nemali záujem. Smerovali skôr do teplejších krajín na juhu, ako sú Chorvátsko, Čierna Hora a Egypt. Poľsko malo povesť chudobnejšej krajiny ako Slovensko, podľa viacerých Slovákov tam nebolo nič zaujímavé.

V súčasnosti sa situácia úplne zmenila: Slováci a Česi už niekoľko rokov objavujú poľské a nemecké Baltské more, a to nielen cez leto. Gdansk, Sopot, Gdyňa, polostrov Hel, Łeba a Kolobrzeg sa stali obľúbenými turistickými destináciami, pričom Gdansk je medzi Slovákmi najobľúbenejší, kým Česi majú radšej západné Pomoransko.

Na rozdiel od malých rezortov na poľskom a nemeckom Balte, Gdansk je celoročná destinácia, ktorá ponúka množstvo atrakcií, pretože je to zároveň veľkomesto väčšie ako Bratislava so skvelou históriou a kultúrou. V lete môžu turisti ísť na pláž alebo sa venovať vodným športom, v zime ich láka neopakovateľná atmosféra vianočných trhov, po celý rok tu turisti navštevujú pamiatky a múzeá (Solidarity, Jantáru, 2. svetovej vojny a Národné múzeum).

Obľúbenou atrakciou Slovákov aj počas zimy sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Poľsko

Svet

Teraz najčítanejšie