Denník N

Apelujú na prekrútené chápanie morálky: prečo amorálni populisti ako Trump či Fico vyhrávajú

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Buď sú bezškrupulózni a vôbec o morálke nehovoria, alebo ňou perfídne zaštiťujú akékoľvek svoje konanie, ktorého jediným cieľom je moc.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadá sa dobre stavaný muž vo veku od 21 do 30 rokov, ktorý sa nechá zabiť a potom skonzumovať. Neobvyklý inzerát tohto znenia umiestnil na internet v roku 2001 počítačový technik Armin Meiwes. Dostal stovky odpovedí. Bernd Brandes si vec nerozmyslel ani po tom, čo zistil, že nejde o fantazírovanie. Obaja muži sa dohodli, všetko natočili na video.

Skráťme to bez opisu nechutných detailov. Meiwes Brandesa naozaj zabil a zjedol, odsúdili ho však za zabitie, nie za vraždu – účasť obete bola plne dobrovoľná.

Morálne ochromenie

Ťažko povedať, či si popredný americký sociálny psychológ Jonathan Haidt vo svojej knihe Morálka lidské mysli – Proč lidi rozděluje politika a náboženství (Dybbuk, 2013) tento odporný príbeh vymyslel ako modelovú situáciu alebo sa skutočne udial. Jeho kniha sa experimentmi skúmajúcimi ľudské správanie len tak hemží

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie