Denník N

Ako mi Karel Schwarzenberg dal jednu z najdôležitejších životných lekcií a ani o tom nevedel

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

S Karlom Schwarzenbergom som sa nestretávala často, no napriek tomu mi osobne dal jednu z najdôležitejších životných lekcií. Často som sa k tej situácii vracala a dodnes ju rozoznávam v rôznych variantoch v živote okolo seba.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mala som vtedy 21 rokov a počas prázdnin som si privyrábala ako opatrovateľka. Našla som si prácu u rakúskej aristokratky, ktorá mala dve malé deti a čakala tretie. Mojou úlohou bolo jej pomôcť s deťmi a byť jej po ruke.

Nikdy som nenazrela do života šľachticov viac ako vtedy. Personál mal svoju špecifickú „uniformu“ – upratovačky, ktoré tam denne pracovali dve, nosili rovnaké oblečenie, iné mali kuchárka aj záhradník.

Moja komtesa (snáď si jej titul pamätám správne) bola v zvláštnej situácii – vydala sa za mladšie dvojča z dvoch bratov pochádzajúcich z nemeckej šľachtickej rodiny, a tak, ako často hovorila, sa jej rodina mohla honosiť titulmi, ale nie im zodpovedajúcim majetkom. Podľa rodinnej hierarchie totiž všetko pripadlo staršiemu dvojčaťu. Považovala to za nefér, pretože sa mali prezentovať rovnako ako rodina staršieho dvojčaťa, napríklad bývať v dostatočne honosnom dome, ale nemali na to peniaze.

Pamätám si, že som si to uvedomila na jednom detaile –

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie