Denník N

Pri Poprade chcú rušiť autobusové spoje. Vodiči hovoria, že sú rizikové a spoľahnúť sa musia sami na seba

Vstup do osady v Rakúsoch. Foto - Filip Zacher
Vstup do osady v Rakúsoch. Foto – Filip Zacher

V obciach pod Tatrami chce dopravca škrtať spoje. Obec Rakúsy nikto nekontaktoval, že by bol problém. Niektorí obyvatelia osady tvrdia, že niekedy ani nedostanú lístok, za ktorý zaplatili. 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď prichádzame do osady v Rakúsoch, ktorá je pri ceste smerujúcej do Tatranskej kotliny, iba tipujeme, kde zastavujú autobusy. Je to asi jediné miesto, kde by sa vedel autobus otočiť. Nie je tam žiadna značka, informačná tabuľa alebo strieška s lavičkou, na akú sme zvyknutí v mestách a na dedinách. To, že sme našli správne miesto, nám potvrdia až dvaja miestni chlapci.

Po čase si na dverách materskej školy, ktorá je hneď vedľa, všímame malý lístoček  ̶  cestovný poriadok s dvoma zastávkami. Je sobota a odtiaľ odchádzajú iba tri autobusy. Jeden o piatej ráno, ďalší o desiatej doobeda a posledný o 22.57 h. Cez týždeň je ich viac.

Rakúsy v Kežmarskom okrese sú jednou z obcí, kde chce popradská SAD rušiť spoje. Dopravca to oznámil koncom novembra, za dôvod označil agresívnych cestujúcich, na ktorých sa sťažujú aj vodiči.

Ak zmeny prejdú, niektoré autobusy budú svoju cestu končiť už v obci a nebudú pokračovať do miestnej osady, ktorá je necelé dva kilometre od dediny. Podľa Atlasu rómskych komunít 2019 žije v tejto osade 2 200 až 2 300 ľudí. Starostka obce Monika Jurašková hovorí, že v súčasnosti je tento počet približne 2 700.

Problém niekedy začína už pri platení 

Róbert Nagy, ktorý v popradskej SAD pracuje ako vedúci technológie dopravného procesu, hovorí, že problémy na linkách pre dopravcu nie sú novinkou. Za základný problém považuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie