Denník N

Manželka policajta Natália Svítková: Cítim hnev a nespravodlivosť, toto by sa nemalo diať

Natália Svítková. Foto N - Tomáš Pobuda
Natália Svítková. Foto N – Tomáš Pobuda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Juraj Svítok bol donedávna zástupcom šéfa inšpekcie, od decembra ho prevelili do Bánoviec nad Bebravou. O živote s policajtom, ktorý vyšetruje citlivé kauzy, hovorí jeho manželka Natália Svítková.

Akú funkciu zastával váš manžel v polícii? 

Donedávna bol zástupcom riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. Už ním nie je. 1. decembra bol prevelený, respektíve degradovaný na základný útvar. V polícii je 20 rokov, prešiel si viacerými pozíciami – od radového policajta cez kriminálny útvar až po inšpekciu, kde robil niekoľko rokov.

Prečo ste sa rozhodli rozprávať verejne?

Pretože veci, ktoré sa dejú, nielen okolo môjho muža alebo našej rodiny, ale aj rodín niektorých jeho kolegov, sú nespravodlivosti, ktoré by mali odznieť vo verejnom priestore. Som rada, že mám takúto možnosť, pretože vo verejnom priestore je neskutočné množstvo klamlivých, poprekrúcaných informácií a ľudia sa v tom strácajú. Mám pocit, akoby naša strana nebola nijakým spôsobom vypočutá, že sa nikto nezaujíma, kde je pravda. Policajti nemôžu len tak vypisovať, komentovať, robiť si tlačovky a vyvracať často aj na prvú jasné nesprávne informácie. Je škoda, že sme sa možno aj v minulosti nevyjadrili.

Prebiehali tlačovky politikov, ale policajti sa nebránili.

Pre svoju prácu ani nemohli. Nemôžu verejne vystupovať, aj keď sú pranierovaní, verejne osočovaní.

Čo ste si povedali, keď ste doma prvýkrát pochopili, že váš manžel bude musieť pracovať na prípadoch, ktoré súvisia s politikmi alebo ľuďmi v tajnej službe?

Ja som ani nevedela, čo bude robiť a myslím, že ani manžel to nevedel. Na inšpekciu ho, paradoxne, vytiahlo súčasné vedenie Policajného zboru, predtým bol obyčajný operatívec. Vytiahol ho aktuálne prvý viceprezident Policajného zboru Ivan Hapšták, on mu dal ponuku ísť na útvar inšpekčnej služby. Ako rodina sme akurát chceli, aby to bola pracovná pozícia v Prievidzi, odkiaľ pochádzame a kam sme sa presťahovali naspäť z Bratislavy. Predtým manžel robil na obvodnom útvare v Petržalke, následne na kriminálke. Tam ho aj spoznal pán Hapšták a všimol si jeho výsledky. Aspoň tak si to vysvetľujem, prečo inak by cudziemu človeku dával pracovnú ponuku, ak nie pre výsledky. Keď prišla ponuka na inšpekciu a aj to, že mu umožnia pracovať z Prievidze, tak to prijal.

Čo bol prvý prípad, ktorý bol citlivý?

Ani neviem, kedy sme to zistili, doma sme sa bežne o týchto veciach nerozprávali, aj pre to, že manžel nemohol. Starali sme sa o naše deti, v tom čase o jednu dcéru, a žili sme štandardným rodinným životom. Pocit, že sa niečo okolo manžela deje, pre mňa prišiel v čase, keď som v médiách videla, že vykonáva nejakú činnosť voči vtedy už bývalému policajtovi Branislavovi Zurianovi. Mne meno Zurian nič nehovorilo až do nedávnej minulosti. Vtedy som manžela uvidela aj v televízii.

Kedy politici Smeru prvýkrát povedali jeho meno na tlačovej besede a v akej súvislosti?

Niekedy vo februári. Myslím, že sa to týkalo Diany Santusovej, jeho kolegyne, s ktorou mal za tie roky priateľský vzťah. Všetko to boli totálne nepodložené hlúposti, čo je jasné aj z toho, že doteraz sa v tejto veci ani nekonalo, lebo sa nemalo v čom.

Ide o obvinenie, že ju údajne nejakým spôsobom obťažoval?

Myslím si. Aspoň pre mňa to bolo prvé obvinenie. Tak ako väčšina ľudí, ani ja nesedím stále pred televíziou a nesledujem každú tlačovku. Okrem toho manželovo meno dosť dlho zle vyslovovali, skomolili ho.

Dôverovali ste manželovi? 

S mojím manželom sme spolu od študentských čias. Viac ako dvadsať rokov, z toho desať rokov sme manželia, prakticky sme spolu celý život. Meno pani Santusovej v našej domácnosti nebolo neznáme, boli kolegovia, mali priateľský vzťah. Viem, že mu aj po pracovnom čase volávala, aj so súkromnými vecami a môj manžel nikdy nezatajoval telefonáty, dokonca často som sedela a dojčila našu dcéru vedľa neho. Samozrejme, nechcem to povedať nepríjemne alebo s negatívnym nábojom, ale mala som o nej nejaké informácie, ktoré by som nerada rozoberala. Manželovi som dôverovala.

Prečo si myslíte, že ho obvinila a prečo to následne riešili politici Smeru na tlačovej besede?

Môžem hovoriť len domnienky. Keď k tomu došlo, tak sme si doma sadli a rozprávali sme sa. Obvinenie prišlo po stretnutí funkcionárov, na ktorom bola aj pani Santusová, hoci tam nemala čo robiť. To sú stretnutia, kam sa ľudia idú odreagovať, teambuilding, je tam aj dosť alkoholu. Ale manžel užíva lieky, a keď si dá niekto pivo, nemôžeme povedať, že pil, ako keď tam niekto chodí s fľaškou rumu a podobne. Pani Santusová sa mu tam

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Rozhovory

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie