Denník N

Čo bolo na Ficovej tlačovke najdôležitejšie

Predseda vlády sa oháňa dokumentmi, ktoré nemal mať. Občanom tým vysiela dva nepríjemné odkazy.

Na nedávnej tlačovej konferencii pán premiér mával bielym hárkom papiera, na ktorom bolo presne napísané, ako klamal Matovič v oblasti daní.

O pravosti tohto dokumentu nemôže byť pochýb, povedal pán premiér. Uvedené údaje sú presné a hodnoverné. A novinári už aj písali senzačnú správu: Fico zistil, že Matovič je daňový podvodník, poškodil štát o viac ako sto miliónov korún.

No vtedy sa ozval jeden hlas: Povedzte, pán premiér, ako ste sa vy dostali k týmto dokumentom?

Premiér už mal práve namierené von z miestnosti, ale len tak spomedzi zubov ešte odvetil: Pán redaktor, nech vás to netrápi.

Nuž ale na tlačovej konferencii toto bola jediná vec, o ktorú by sa bolo treba zaujímať. Pán premiér sa totiž dostal k takým údajom, ktoré patria medzi daňové tajomstvá a ich porušenie sa považuje za trestný čin. Môj priateľ právnik prikyvuje: Áno, porušenie daňového tajomstva sa považuje za trestný čin. Ak by v skutočnej demokracii úradujúci premiér urobil niečo také, tak nielenže by prišiel o hlasy vo voľbách, ale stratil by aj svoju slobodu. Už len samotné podozrenie by stačilo na to, aby ho odvolali z funkcie. V skutočnej demokracii je totiž nepredstaviteľné, že by sa údaje nezávislých inštitúcií dostali do rúk premiéra. Vinný je aj ten, kto tieto údaje vydal, aj ten, kto ich prijal!

Pán premiér je právnik, dobre teda vie, čo urobil. Prečo to však potom urobil? Čo bolo jeho cieľom? Možno sa náhle zľakol matovičovcov? Alebo mu len chcel vrátiť minulú „nepríjemnosť“?

Ale čerta!

Robert Fico mal dvojaký cieľ: v prvom rade chcel pred občanmi potvrdiť, že má takú moc, že ešte aj takéto neprávne veci môže urobiť bez následkov.

Jeho druhým cieľom bolo, aby ľudia pochopili, že ak je to potrebné, tak o každom občanovi dokáže vyhrabať takýto dokument. Slovom, žiadne srandičky, milý pán/pani redaktor, milý pán/pani Kováč (Horváth, Baláž atď.). Na Slovensku je to (ešte stále) tak.

A, žiaľ, nielen u nás. Lebo stredoeurópska verzia demokracie bola vytvorená zo zvláštnej zmesi feudalizmu a socializmu. A v zmesi nazývanej slovenskou demokraciou je teraz on Všemohúci, na ktorého nemá ani Pán Boh.

Len občan. Povedzme piateho marca.

Fico vs. Matovič

Komentáre

Teraz najčítanejšie