Denník N

Týždeň v zdraví: Rakovinu pľúc nemajú len fajčiari. Vplýva dýchanie znečisteného vzduchu na tlak? Aké prírodné preháňadlá pomáhajú?

Foto - TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 Newsfilter Týždeň v zdraví pripravujú pre Denník N lekári Martina Karmanová a Tomáš Havran.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  •  že rakovina pľúc je aj problém nefajčiarov;
  •  či dýchanie znečisteného vzduchu môže zvýšiť krvný tlak;
  •  ktoré prírodné preháňadlá pomáhajú pri zápche.

Rakovinu pľúc môžu mať aj nefajčiari, najdôležitejší je včasný záchyt

Pokiaľ by sme sa držali mýtu starého asi tak ako diagnóza rakoviny pľúc považovali by sme toto onkologické ochorenie za výhradný neduh fajčiarov tabaku. Lekári však vedia, že na dôsledky fajčenia umierajú aj pasívni fajčiari a rakovina pľúc môže mať aj iné príčiny, napríklad vdychovanie jedov a karcinogénnych látok dymu horiaceho tabaku.

Onkologické ochorenia sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie globálne druhou najčastejšou príčinou úmrtí, v roku 2020 bola rakovina príčinou skoro 10 miliónov úmrtí, teda takmer každého šiesteho úmrtia. Rakovinové

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie