Denník N

Ste podvodník, povedal Kaliňák o Matovičovi. Myslel to politicky, vysvetľuje hovorca

Minister vnútra diskutoval so šéfom Obyčajných ľudí. Reprefoto – RTVS
Minister vnútra diskutoval so šéfom Obyčajných ľudí. Reprefoto – RTVS

Minister vnútra obvineniami Igora Matoviča do vyšetrovania nezasahuje, tvrdí ministerstvo vnútra.

„Ste podvodník,“ povedal v relácii RTVS O 5 minút 12 minister vnútra Robert Kaliňák Igorovi Matovičovi. Kaliňák tvrdil, že Matovič je tunelár a že do politiky vstúpil len preto, aby očistil svoje podvodné podnikanie.

Minister vnútra má pod sebou políciu, menuje policajného prezidenta, ktorého podriadení majú preveriť, či sa šéf OĽaNO Igor Matovič dopustil daňových podvodov. Vie teda minister o tom, že by polícia Matoviča išla obviniť, alebo má dôkazy, ktoré by podvod jasne dokazovali? A neovplyvňuje tak vyšetrovanie?

Podvodník len politicky

Prípad Matovičovho účtovníctva je stále otvorený. Budúci týždeň v sobotu má líder OĽaNO len vypovedať na polícii. Bráni sa, že účtovníctvo má a premiér klame, keď hovorí, že je daňový podvodník. Opakuje, že všetky dane riadne zaplatil.

Ministerstvo vnútra hovorí, že minister Kaliňák takýmito výrokmi do vyšetrovania nevstupuje. „Minister ho v diskusnej relácii nazval podvodníkom politicky, keďže pán Matovič nevie svoje kroky v roku 2008 pri predaji-nepredaji svojej firmy vysvetliť,“ napísalo ministerstvo v stanovisku.

Kaliňákovi podriadení dodali, že minister nie je orgán činný v trestnom konaní. „Do žiadneho vyšetrovania nevstupuje. Na Slovensku vyšetruje polícia a nezávislí vyšetrovatelia, ktorí pracujú pod dozorom prokuratúry, ktorá je pánom trestného konania,“ napísal v reakcii hovorca ministerstva Ivan Netík.

Premiér diskutovať neprišiel

Polícia na otázky, ako zabezpečí objektívne vyšetrovanie po týchto ministrových výrokoch, odpísala, že „vo svojej činnosti koná striktne v súlade s paragrafom 1 ods. 3 zákona č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore v znení neskorších predpisov“. Táto časť zákona hovorí, že polícia sa vo svojej činnosti riadi ústavou, ústavnými zákonmi a zákonmi.

Z podvodu Matoviča obvinil premiér Robert Fico. Ten však do diskusie na RTVS s Matovičom neprišiel. Krátko predtým sám diskutoval v televízii TA3.

Strana Smer na otázku, prečo premiér neprišiel diskutovať s Matovičom, zatiaľ neodpovedala.

Fico na TA3 nevysvetlil, odkiaľ má dokumenty o Matovičovom podnikaní. „Uspokojili by ste sa, keby som vám povedal, že ich mám od anonyma alebo od babky z pôjdu, tak ako Matovič?“ pýtal sa premiér. Tvrdí, že informácie o predaji Matovičovej firmy má zo súkromného zdroja. Od koho, nepovedal. „Najskôr vyriešme, či to bol podvod alebo nie,“ dodal.

Podľa neho je možné, že svoj zdroj odkryje do volieb.

Fico vs. Matovič

Teraz najčítanejšie